"Референдум с леки настройки" (в. "Хюриет"), "Народът ще решава" (в. "Джумхуриет"), "Последната дума ще каже народът" (в. "Сабах"), "Хирургическа намеса на съда" (в. "Радикал") - под тези и подобни заглавия турският печат съобщава основната новина в Турция от снощи - решението на турския Конституционен съд да отхвърли иска на опозицията за анулиране на пакет от поправки в основния закон, приет от парламента.
Частично отменени от съда са само някои положения, отнасящи се до избора на нови членове на Конституционния съд и Висшия съвет на съдиите и прокурорите, информират вестниците.
Великото
национално събрание на Турция одобри
законопроекта в началото на май. Тогава
опозицията заплаши да блокира промените
чрез Конституционния съд. Снощното
решение на съда обаче
позволява пакетът
да бъде изпратен на референдум,
който вече беше насрочен за 12 септември.
Решението на съда бе оповестено след продължил 9 часа и половина маратон на дебати, пише в. "Хюриет". Съдът постанови, че промените, отнасящи се до избора на членове на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, противоречат на принципа за "правова държава", който е един от основните и неподлежащи на промени принципи в конституцията на страната.
"Радикал" посочва, че Конституционният съд е направил "само няколко ретуша" на пакета с конституционни поправки.
В коментар по темата анализаторът на вестника Мурат Йеткин пише, че съдът е
успял да намери
"среден път",
който според него няма да увеличи напрежението в страната. С решението си, обявено от председателя на съда Хашим Кълъч снощи, Конституционният съд не удовлетвори опозиционната Народнорепубликанска партия, която настояваше за пълно анулиране на пакета. При все това, решението на съда не оставя всички планове на управляващата Партия на справедливостта и развитието да бъдат осъществени, отбелязва авторът.
Според Йеткин подобен среден път съдът е намерил и в решението си по иска за закриване на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) с мотив, че е средище на ислямистка дейност, когато наложи на ПСР да плати парична глоба, но и не закри формацията.
ПСР, която е на власт от 2002 г., избегна на косъм през 2008 г. забрана по обвинение в действия, носочени срещу светските принципи.
Проправителствените
вестници "Заман и "Йени шафак"
пишат, че
съдът е прекрачил правомощията
си
и вместо да вземе процедурно решение, е разгледал пакета по същество.
Вестник "Заман" цитира юристи, според които решението на съда не е правно, а политическо. Експертите обаче оценяват положително факта, че конституционният пакет отива на референдум.
"Йени шафак" пише, че Конституционният съд първо е погазил конституцията, разглеждайки по същество пакета с промени, а след това е възприел ролята на парламента, променяйки текста. Според изданието съдът е отнел правото на народа да вземе решение и законодателните функции на парламента. По мнението на юристи Конституционният съд няма право да се произнесе по оспорваните реформи на основния закон преди референдума през септември, тъй като промените не могат да влязат в сила, без да бъдат одобрени на референдум.
Сегашната турска
конституция е приета през 1982 г.
след военния преврат от 1980 г.
Конституционните поправки, предлагани от ПСР са общо 26 и предвиждат промяна в начина на назначаване на магистрати във висшите съдебни инстанции, които са критично настроени към ПСР, както и мерки, затрудняващи забраната на политически партии. С промените ще се позволи и съдене на военни от граждански съдилища, включително за подвеждането под отговорност на извършителите на военния преврат от 1980 г.
Опозицията обвини ПСР, че използва либералната реформа като прикритие за усилията си да затвърди своята власт и да преследва таен ислямистки дневен ред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!