Т урски съд нареди да бъдат освободени 230 офицери от армията, осъдени през 2012 г. за заговор за свалянето от власт на премиера Реджеп Тайип Ердоган, известен като операция „Чук“.
Това стана, след като вчера Конституционният съд (КС) постанови, че има пропуски в съдебния процес срещу офицерите, предаде Ройтерс.
Съдът за тежки престъпления нареди да бъде спряно изпълнението на присъдите и да бъдат незабавно освободени заподозрените, предаде турската частна телевизия НТВ. Сред тях са бивши началници на Генералния щаб, на ВВС и на ВМС, посочва АП.
Това решение идва, след като вчера Конституционният съд обяви, че са били нарушени правата на осъдените офицери. Те получиха присъди до 22 години затвор през септември 2012 г. по делото за предполагаем заговор за преврат срещу ислямо-консервативното правителство, известен като операция "Чук", а през октомври турският Касационен съд потвърди присъдите им.
Правителството също постави под въпрос обвинителните присъди, намеквайки за проблеми с делото, както и че осъдените може да са били несправедливо обвинени, посочва ДПА.
Заговорът, наричан операция "Чук", предвиждал според твърденията, дестабилизиране на правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган чрез осъществяване на серия от атентати - от нападения срещу джамии до сваляне на турски изтребител при стълкновение с гръцките военновъздушни сили, с цел създаване на атмосфера на хаос, благоприятстваща извършването на преврат.
Според обвинението заговорът е бил подготвен през 2003 г. от военнослужещи, недоволни от идването на власт през 2002 г. на Партията на справедливостта и развитието.
Първоначално Ердоган приветства делото за операция "Чук" и други подобни съдебни процеси като поставяне на край на намесата на армията в политиката, но по-късно се дистанцира от тях, отбелязва АП.
Армията има дълга история на намеса в политическия живот на Турция, като от 1960 г. е извършила четири преврата. На референдум през 2010 г. обаче беше ограничена възможността за нова намеса на военните, които се възприемат като защитници на секуларизма.
В сряда турски съд осъди на доживотен затвор за престъпления срещу държавата единствените останали живи ръководители на кръвопролитния преврат от 12 септември 1980 г. - 96-годишния Кенан Еврен, президент на Турция (1980-1989 г.), и 89-годишния Тахсин Шахинкая, командващ военновъздушните сили (1978-1983 г.), напомня ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!