Турският изследователски кораб "Пири реис" ще пристигне днес в определения от Турция за сондажи за природен газ район в Източното Средиземноморие и ще започне проучвания още в следобедните часове, предаде Анадолската агенция.
Директорът на турския Институт за морски науки и
технологии към университета "Докуз ейлюл" в Измир Хюсеин Авни
Бенли съобщи, че плаването на "Пири реис", който е оборудван с
най-модерна технология за сондажи, преминава безпроблемно и той
е на път да достигне района, определен за проучванията.
Още днес следобед, след като "Пири реис" достигне определената зона, екипът ще започне сеизмични проучвания, посочи Бенли.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган и лидерът на
Севернокипърската турска република, призната само от Анкара,
Дервиш Ероглу подписаха преди няколко дни в Ню Йорк
споразумение за извършване на сондажи
за петрол и газ в определени зони, като си запазват и правото да проучват и край южните брегове на остров Кипър, ако се наложи.
Споразумението бе сключено в отговор на решението на кипърските гърци съвместно с американска компания да предприемат сондажи в изключителната си икономическа зона в Източното Средиземноморие.
Турция остро се противопостави на тези планове на Кипър,
особено в момент, когато се водят преговори между лидерите на кипърските турци и на кипърските гърци за обединение на острова, разделен от 1974 г.
Ердоган определи като "лудост" започването на сондажите от страна на Кипър въпреки предупрежденията на турската страна.
Газовият спор нажежи изключително много обстановката в
Източното Средиземноморие.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу
призова в телефонен разговор Ердоган към спокойствие
във връзка с Кипър, предаде Ройтрес, като се позовава на гръцкия правителствен говорител Илиас Мосиалос.
Папандреу казал на турския си колега, че трябва да има самоконтрол и спокойствие във връзка с Кипър и трябва да се избягват едностранни действия, които създават проблеми в района.
Турция е готова да направи крачка назад в конфликта около проучването на газово находище край Кипър, ако и Кипър направи същото, каза миналата седмица турският премиер Реджеп Тайип Ердоган на среща с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун в Ню Йорк, преди отплаването на турския изследователски кораб.
"Ако двете страни (гръцката и турската) се откажат от проучванията за наличие на природен газ, ние ще приемем това", заяви Ердоган.
Днес кипърският гръцки вестник "Катимерини" писа, че находищата на газ в изключителната икономическа зона на Кипър по всяка вероятност се намират на границата с икономическата зона на Израел и ползите от суровината ще бъдат споделени от двете страни.
Дипломати в Никозия смятат, че съвместната експлоатация на газ с Израел ще бъде от огромно стратегическо значение за Кипър и препоръчват още от сега да бъде сключено споразумение между двете страни, което според тях ще бъде равносилно на отбранително споразумение с Израел, пише вестникът.
На въпрос доколко Турция е запозната, че находището "Афродита" е общо между Кипър и Израел, цитиран от кипърския гръцки вестник дипломатически източник дал положителен отговор, като добавил, че "държави, като Турция имат служби, които "виждат", "чуват" и проучват тези толкова значими за тях въпроси и подават на своите правителства нужната информация, за да знаят как да действат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!