Страната продължава да среща пречки в процеса си на присъединяване към блока. Турция започна официални преговори с ЕС през 2005 г., но кипърският проблем и неохотата сред някои държави от ЕС да приемат голямата и относително бедна мюсюлманска страна забави напредъка до почти пълно спиране, отбелязва агенцията.
Ясно е, че пред нас бяха издигнати пречки, но светът не свършва с Европейския съюз, заяви Гюл в интервю за френския вестник "Фигаро".
Блокът е разединен по въпроса дали да даде пълно членство на Турция, като Франция заема най-категорична позиция против членството на Турция в ЕС.
Турция отхвърли предложението на Франция и Германия да стане част от т.нар. "привилегировано партньорство", което се предвижда да включи и Русия.
Стратегическият избор, който сме направили в полза на ЕС, не ни спира да развиваме отношенията, които сме установили по света, заяви Гюл.
Саркози ще посети Турция в края на февруари, за да събере подкрепа за своя дневен ред за Г-20. Членството на Турция в ЕС също вероятно ще бъде обсъдено.
В своята предизборна кампания през 2007 г. Саркози обеща да застане твърдо срещу присъединяването на Турция, изтъквайки културните различия и загрижеността за политическото единство на блока. Смятам, че Саркози има виждане за Турция, която не отговаря на реалността, заяви Гюл.
Добре е, че той ще дойде, за да разбере какво развитие е претърпяла Турция, каза турският президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!