В ластите на Турция удължават с три месеца извънредното положение в страната, съобщи вицепремиерът Нуман Куртулмуш.
Решението дойде, след като Съветът за национална сигурност, председателстван от президента Реджеп Тайип Ердоган, даде препоръка за това.
Как гласуваха турците в чужбина
Ердоган обяви референдума за исторически и поиска нов
Вижте и как реагира Европа на референдума
То вече беше удължавано неколкократно. Извънредното положение бе обявено след неуспешния опит за преврат през юли 2016 г. След предходния такъв акт действието му изтичаше на 19 април.
Извънредното положение дава на Ердоган на практика неограничени правомощия в Турция.
Очакваше се действието му да бъде прекратено, след като, подкрепящите президентска република победиха, макар и с минимална преднина, на референдума в неделя.
Двете основни опозиционни партии обаче отказват да признаят поражението, настоявайки за повторно преброяване на гласовете.
Въпреки многото недостатъци на демокрацията в Турция, изборите през последните години са били като цяло честни. В неделя обаче непризнаването на над милион бюлетини и решението на Висшия изборен съвет, че бюлетини с фалшив печат ще се считат за действителни, доведоха до съмнения за крайния резултат на референдума.
„До днес турската опозиция винаги е мислела, че е губила честно и почтено”, коментира Селим Сазак от Delma Institute. „Това, обаче, промени играта.”
Хауърд Айденстат, доцент в St. Lawrence University коментира, че „като се има предвид потискането на „Не” кампанията, фактът, че голяма част от ръководството на прокюрдската Народна демократическа партия е в затвора, както и че ефективният контрол на медиите от правителството осигури огромен дисбаланс в отразяването на кампанията, противниците на референдума се справиха много добре”.
„За Ердоган победата с малка разлика е все пак още една победа. Малко вероятно е той да се забави консолидирането на властта си или да търси смислени пътища към опозицията”, добавя Айденстат.
За първи път, откакто е на власт, в неделя Ердоган загуби вота в Истанбул. Като бивш и при това успешен кмет, той винаги се е ползвал с одобрението на жителите на най-големия град в Турция.
Реално сега опозицията е изравнила силите си с тези на управляващите от Партията на справедливостта и развитието. Но дори на следващите парламентарни избори противниците на Ердоган да спечелят мнозинство, резултатът от референдума гарантира на турския президент, че ще запази властта си над страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!