В Турция започна съдебен процес срещу 29 потребители на „Туитър“, които са обвинени, че подстрекавали обществеността към нарушения на закона чрез туитове за антиправителствените протести в Турция миналата година, предаде ДПА.
Адвокати на обвинените изразиха тревога, че случаят е политизиран.
Според правозащитници обвиняемите, които са предимно младежи,
просто са споделяли информация в социални медии за масовите демонстрации,
започнали в парка „Гези“ в Истанбул и разпространили се в цялата страна.
„Този вид туитове трябва да бъде защитен от конституцията и всъщност е защитен“, заяви един от адвокатите на обвинените. „Това са политически обвинения“, посочи адвокат Язъчъ.
Турското правителство се опитва да контролира употребата на социалните медии,
които бяха използвани за организиране на протести и за разпространение на записи, разкриващи корупционни действия на правителствени служители.
„Туитър“, който бе наречен „заплаха“ от премиера Реджеп Тайип Ердоган, беше блокиран в продължение на две седмици. Конституционният съд излезе с решение за възстановяване на достъпа до социалната мрежа.
Сайтът за видеообмен „Ютюб“ продължава да е блокиран от март.
Ердоган е вписан официално като „пострадал“ в съдебния процес, който се гледа в западния град Измир. Някои обвиненията са за „обида на премиера“.
Съдията по делото постанови, че не е необходимо Ердоган да се яви пред съда, което засили опасенията на правозащитната организация „Амнести интернешънъл“, че съдебният процес е политически мотивиран.
Андрю Гарднър, наблюдател на процеса от страна на „Амнести“, заяви, че остава неясно как Ердоган е вписан като „пострадал“.
„В съдебната документация никъде не се казва, че премиерът е подал жалба“, каза Гарднър.
Според „Амнести“ делото е „необосновано“ и съдебното преследване на активистите предизвиква тревоги за свободата на словото в Турция.
„Нищо, което те са казали, не подтиква към насилие или участие в насилие.
Това е законно споделяне на информация и мнение. Това е основно право на свободата на изразяване“,
заяви Гарднър. Турция има опит с несправедливи съдебни процеси по въпроси на свободата на изразяване и критиките към властите, припомни той.
Някои от туитовете на обвиняемите представляват информация къде ще има протест, други съобщават за случаи на полицейско насилие или съдържат призив за медицинска помощ.
Следващото заседание по делото ще бъде на 14 юли.
Представители на „Туитър“ бяха в Турция миналата седмица за срещи в държавни институции в опит за намаляване на напрежението, припомня ДПА.
Базираната в САЩ компания обяви, че няма да отвори офис в Турция, което бе едно от основните искания на турските власти, и няма да споделя с властите данни на потребителите без съответни съдебни заповеди за това.
Въпреки това два профила в „Туитър“, където изтекоха уличаващи аудиозаписи, бяха блокирани в Турция през уикенда,
макар че достъпът до тях от други страни не е засегнат, отбелязва ДПА.
„Туитър“ не е предоставял и няма да предостави информация за потребителите на турските власти без солидни законови основания, обяви в свои туит компанията.
„Има силно политизиране на обстановката. Правителството, на най-високо равнище, атакува съдебната система и упражнява дори по-голям натиск върху правосъдието“, коментира Андрю Гарднър.
Турското правителство твърди, че „паралелна структура“, която е свързана с живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен и която се е внедрила в полицията и съдебната система, стои зад твърденията за корупция и нелегалните подслушвания в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!