Турция, където след три дни ще се произведат парламентарни избори, се готви за кибератаки на официални сайтове от интернет група, наричаща се "Анонимъс".
Групата протестира срещу цензурата в интернет, прилагана според нея от правителството, предаде Ройтерс.
Турски хакерски групи заявиха, че ще контраатакуват групата "Анонимъс", която доби известност миналата година със серия професионални хакерски атаки.
"Анонимъс" заяви, че първата голяма атака е планирана за днес, като нейна цел ще бъде Дирекцията по телекомуникациите заради планираната нова система за интернет филтриране.
Според информационния сайт Хабертюрк вече е извършена хакерска атака - достъпът до Дирекцията по телекомуникациите е бил блокиран снощи и властите полагат усилия да ограничат последствията.
Анадолската агенция цитира Хузейфе Йонал, експерт по сигурността в интернет пространството, според когото групата планира да разстрои системата на Висшата избирателна комисия по време на изборите в неделя.
"Анонимъс" отхвърли това твърдения.
На сайта си групата публикува прессъобщение, озаглавено, "Операция Турция", в което обещава да се бори срещу цензурата в интернет. На 22 август влиза в сила нова разпоредба, която ще филтрира интернет с цел да се ограничи достъпът до сайтове, които съдържат порнографско и насилствено съдържание или указания за направа на бомби.
Хиляди демонстранти протестираха по-рано този месец в Истанбул и други турски градове против цензурата в интернет. Критиците твърдят, че новата разпоредба ще наложи допълнителна цензура в глобалната мрежа.
Денят 22 август бе наречен от потребителите в глобалната мрежа "датата, на която интернет ще умре в Турция". Тогава всички интернет абонати ще трябва да се регистрират за едно от четирите нива на филтриране, а правителството увери, че "стандартният вариант" ще позволи на потребителите достъп до всички налични сайтове.
Достъпът до интернет страници в Турция често е блокиран, обикновено заради сексуално съдържание, но също по политически мотиви, като обиди към основателя на модерна Турция Мустафа Кемал Ататюрк, което струваше на ЮТюб (youtube.com) три години забрана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!