И станбулската прокуратура е започнала разследване на турския в. „Джумхуриет“, който публикува части от последния брой на френския седмичник „Шарли ебдо“ като знак на солидарност към карикатуристите и редакторите, застреляни в Париж миналата седмица, предаде турската частна телевизия Си Ен Ен Тюрк.
Основание за разследването са обида и подбуждане към враждебност и омраза.
Вчера вечерта десетки проислямистки настроени турци протестираха в Истанбул срещу редакцията на „Джумхуриет“. Протестиращите скандираха проислямистки лозунги и изгориха брой на вестника. Полицията обаче беше взела необходимите мерки и охраняваше офисите на вестника в Истанбул и Анкара. Арестувани са най-малко шест души.
Турското правителство вече разкритикува решението на базирания в Истанбул вестник „Джумхуриет“, строго светско опозиционно издание, да препечата част от вчерашния брой на „Шарли ебдо“. Турският премиер Ахмет Давутоглу заяви днес, че
свободата на изразяване не се простира до обида на религиозни ценности,
което в Турция е престъпление, наказвано със затвор. Турция ще забрани карикатури на пророка Мохамед, заяви Давутоглу, предадоха ДПА и АФП.
В тази страна ние няма да позволим обиди на пророка. Това е много ясна и принципна позиция, каза Давутоглу пред журналисти в Анкара. Той критикува „Шарли ебдо“ за това, че отново публикува карикатура на пророка Мохамед.
Изявленията на Давутоглу дойдоха ден след като турски съд забрани достъпа до сайтове, които показаха първата страница на последния брой на „Шарли ебдо“ с просълзения пророк.
Турските лидери осъдиха нападението срещу „Шарли ебдо“, но предупредиха, че нарастващата ислямофобия заплашва да разпали вълнения, отбелязва Ройтерс.
Одобрявате ли публикуването на карикатури на Мохамед? Страхувате ли се от терористичен акт? Споделете Вашето мнение като участвате в анкетата на ЕСТАТ и Vesti.bg.
Същевременно днес Европейският парламент прие резолюция, с която осъди полицейските акции и арести на журналисти в Турция през декември миналата година.
Евродепутатите призоваха турското правителство да възприема свободата на медиите като приоритет и припомниха, че „свободната и плуралистична преса е основен елемент на всяка демокрация“, както и че е необходимо постигането на напредък с реформите за получаването на предприсъединителни фондове. ЕП изиска „пълна и прозрачна информация за обвиненията срещу подсъдимите“ и настоя на ответниците да бъдат дадени достъп до уличаващите доказателства и пълни права на защита, тъй като със случаите трябва да се борави правилно, за да се „установи истинността на обвиненията незабавно и по несъмнен начин“.
Резолюцията изразява загриженост за „отстъпването от демократичните реформи и по-специално за намаляващата търпимост на правителството към обществения протест и критичните медии“. Документът призовава турското правителство „да разглежда свободата на медиите като приоритетна тема и да предостави съответната правна рамка, осигуряваща плурализъм в съответствие с международните стандарти“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!