Турция отзовава посланика си във Франция и отменя взаимните политически посещения и съвместните военни проекти, включително и общите учения, заяви турският премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Причината е приет от Националното събрание - долната камара на френския парламент - законопроект, който криминализира отричането на геноцида, включително масовото избиване на арменци от османските турци през 1915 г.*
Ердоган определи законопроекта като "расистки",
"дискриминиращ" и "ксенофобски" и каза, че той е
"отворил рани"
в отношенията с Париж, които "трудно ще могат да бъдат
излекувани",
предаде Ройтерс.
"Ние нямаме геноцид в нашата история", подчерта Ердоган пред журналисти в Анкара. "Ще разкажем на света за френските жестокости, които бяха забравени", добави турският премиер, цитиран от ДПА.
В резултат Турция отменя всички икономически, политически и военни срещи с Франция и замразява военното си сътрудничество с Париж. Прекратяват се съвместните учения и се отменят разрешенията за достъп на френски военни самолети и кораби до турските летища и пристанища.
Планирана за януари среща за икономическо сътрудничество между двете страни също е отменена. Турският премиер добави, че може да последват и други ответни мерки.
Франция предприе първата стъпка към криминализиране на отричането на геноцида, включително масовото избиване на арменци от османските турци през 1915 г.*, съобщи Ройтерс.
Париж прие закон, признаващ избиването на арменци за геноцид, през 2001 г. През 2006 г. долната камара на парламента одобри законопроект, криминализиращ отричането на арменския геноцид, но той беше отхвърлен от Сената през май тази година.Одобреният днес законопроект е в по-обобщен вид и
поставя извън закона отричането на всеки геноцид,
което цели отчасти да смекчи турската реакция. Той предвижда наказание от една година затвор и глоба в размер на 45 хил. евро.
Противно на очакванията текстът да бъде приет бързо, по време на обсъждането му днес се завърза остра дискусия. Противниците на закона заявиха, че е "недопустимо политиците да обсъждат спорни исторически въпроси", а привържениците му посочиха, че законът просто определя санкциите към закона от 2001 г., с който бе признат арменския геноцид.
Турция гледа на този закон като на политическа маневра, насочена
да спечели подкрепата на арменската общност на предстоящите президентски избори
във Франция.
Анкара заплаши, че Турция ще замрази всякакво икономическо и дипломатическо сътрудничество с Франция, ако законопроектът бъде приет.
С нарастващата роля и влияние на Турция в Близкия изток, особено над Сирия, Иран и Либия, Франция може да се сблъска с дипломатически дискомфорт, а френските фирми може да загубят изгодни договори, отбелязва Ройтерс.
Франция е петият по големина пазар на турския износ и шестият най-голям източник на внос.
"Мисля, че
тези заплахи са само въздух под налягане
и трябва да започнем много по-смислен диалог", заяви френският министър по европейските въпроси Жан Леонети.
"Турция е демокрация и се е присъединила към Световната търговска организация, така че не може да дискриминира страните по политически причини", каза той.
Междувременно
Армения официално благодари на Франция,
предаде ДПА.
Франция доказа, че човешките права са най-важното от всичко, че няма давност за престъпления срещу човечеството и тяхното отричане е обект на осъждане, заяви арменският външен министър Едуард Налбандян, цитиран от медиите в Ереван.
Турският вицепремиер Бюлент Арънч заяви, че решението на долната камара на френския парламент е
очерняне на историята и историческата истина.
Според него тази законодателна инициатива пренебрегва дори идеите на учените историци и демонстрира примитивно разбиране на фактите.
Тези, които не намериха смелост да отидат на слушанията в парламента, прекрасно разбират, че това означава залитане на Франция към времената на инквизицията, заяви Арънч. Той напомни, че във френската история съществува прецедент със съдебния процес над Галилео Галилей, който казваше, че земята се върти.
Приемането на законопроекта е болезнено свидетелство за това, че от времената на Галилео Галилей досега във Франция нищо не се е променило, заяви Арънч.
-----
*Според Армения по времето на Османската империя в периода 1915-1917 г. са били избити 1,5 млн. арменци. Турция твърди, че жертвите са между 250 хил. и 500 хил. и категорично отхвърля тезата за геноцид.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!