Д ирекцията по телекомуникации в Турция (ТИБ) вдигна днес забраната за достъп до социалната мрежа "Туитър", който бе блокиран в южната ни съседка в продължение на две седмици, предаде Ройтерс, позовавайки се на източник от екипа на премиера Реджеп Тайип Ердоган.
ТИБ е свалила от уеб сайта си съдебното решение за забраняване на „Туитър”, което според турски медии е първата стъпка към пълното отменяне на забраната.
Агенцията трябва да уведоми доставчиците на интернет за решението си, а достъпът до социалната мрежа вероятно ще бъде възстановен в следващите часове.
Управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ (ПСР) в Турция проучваше по-рано днес решението на Конституционния съд, който нареди достъпът до „Туитър“ (Twitter.com) да бъде възобновен, и дали то е „обвързващо при подобен случай“, предаде ДПА, позовавайки се на правителствени представители.
„Туитър“ остана блокиран и днес въпреки вчерашното решение на Конституционния съд, че забраната нарушава правото на свободно изразяване и индивидуалните права на потребителите. Съдът нареди забраната да бъде отменена, а решението му беше обнародвано в турския държавен вестник.
Представители на ПСР обаче посочиха, че проучват съдебното решение. „Трябва да го обсъдим“, заяви Мустафа Шентоп, зам.-председател на ПСР, пред частната телевизия Си Ен Ен Тюрк. „Трябва да проверим дали решението на Конституционния съд е обвързващо в един такъв случай“.
Според Шентоп решението на Конституционния съд е „пълно с противоречия“.
Решението на КС бе издадено на базата на индивидуални жалби срещу забраната от зам.-председателя на основната турска опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) Сезгин Танръкулу и от двама университетски преподаватели.
Затова Шентоп изтъкна, че властите ще могат да деблокират „Туитър“ не за потребителите в цялата страна, а само за тримата граждани, внесли искове в Конституционния съд.
Не е ясно дали правителството има правни основания да отлага изпълнението на съдебното решение,
посочва ДПА.
Решението на съда е било предадено на ТИБ – агенцията, която наложи забраната. Председателят на Асоциацията на турските адвокатски колегии Метин Фейзиоглу предупреди, че ако властите не се съобразят със съдебното решение, ще предприемат съдебни стъпки срещу ТИБ.
В изказване пред турски журналисти по време на визита в Кувейт турският президент
Абдуллах Гюл призова отново правителството да вдигне забраната на „Туитър“ и „Ютюб“.
„Забраните трябва да приключат“, заяви държавният глава.
Държавният департамент на САЩ също призова Анкара незабавно да отмени забраната за „Туитър“, предаде Ройтерс. „Смятаме, че забраната трябва да се отмени и след като вече има съдебно решение, то трябва да се изпълни незабавно“, заяви зам.-говорителката на Държавния департамент Мари Харф. Тя допълни, че според американското външно министерство „Ютюб“ (YouTube.com) също не трябва да бъде блокиран.
На 21 март ТАБ блокира достъпа до „Туитър“, след като премиерът Реджеп Тайип Ердоган каза, че ще „изкорени“ мрежата заради потока от анонимни публикации на аудиозаписи, уличаващи близкото му обкръжение в корупция. Седмица по-късно бе блокиран и популярният сайт за видео споделяне „Ютюб“.
Голяма част от потребителите на интернет в Турция намериха начини да заобиколят забраната за достъп до двата сайта, но тя предизвика вълна от критики в страната и в света и бе определена като цензура и проява на авторитарен уклон на ислямо-консервативното правителство, което е на власт от 2002 г.
Около 15 млн. души в Турция ползват „Туитър“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!