Т урция бе осъдена днес от Европейския съд за правата на човека заради закон, лишаващ автоматично затворниците от право на гласуване, предаде АФП.
Съдебният случай, разгледан днес от съдиите, засяга турски бизнесмен Ахмет Сьойлер, осъден през 2007 г. на близо пет години затвор за издаване на чекове без покритие, който е бил лишен от право на глас по време на изтърпяване на наказанието му.
Турското законодателство предвижда забрана за упражняване на правото на гласуване за всяко лице, осъдено на затвор след извършване на умишлено нарушение.
Така Сьойлер не е могъл да гласува на изборите през 2007 г., по време на които е бил в затвора.
Въпреки че е бил освободен условно през 2009 г., той не е могъл да гласува и на парламентарните избори през 2011 г., тъй като първоначалният срок на присъдата му не е бил изтекъл.
Европейският съд за правата на човека е посочил, че забраната за гласуване в Турция се прилага дори за лица, получили условна присъда затвор.
Съдът не оспорва, че затворници могат да бъдат лишени от право на гласуване, но отхвърля автоматичния характер на забраната, без да се отчита характерът и тежестта на нарушението.
Съдът изтъква в решението си, че турският закон излиза извън границите на всяка допустима свобода на държавата да взима решение по въпроси като избирателните права на осъдени затворници.
Днешното съдебно решение обаче не е окончателно: всяка от страните разполага с три месеца, за да поиска евентуално преразглеждане на решението от Голямата камара на Европейския съд за правата на човека. Други държави като Австрия и Великобритания вече са били осъждани по същия въпрос.
Във Великобритания решението на съдиите в Страсбург, възприето като намеса във вътрешните работи, предизвиква от години остра полемика.
Великобритания още не е променила своя закон, който лишава от право на гласуване всички затворници, въпреки искане, формулирано от Европейския съд за правата на човека през 2005 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!