Т урция ще се откаже от съвместното производство с китайска фирма на ракетна отбранителна система, само ако компанията реши да се оттегли от процедурата, заяви турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от електронното издание "Тудейс заман".
Решението на Турция да се спре на китайската фирма CPMIEC, която е подложена на критики от САЩ заради нарушения на оръжейното ембарго за Иран, Северна Корея и Сирия, предизвика критиките на съюзниците й от НАТО.
Пред журналисти на връщане от посещение в Косово обаче, Ердоган заяви, че Турция ще осъществи покупката, тъй като китайската компания е единствената, която иска съвместно производство и освен това е предложила най-евтина цена на търга.
Ердоган уточни, че китайската система FD-2000 излиза с 1 млрд. долара по-евтино от предложената от Франция и Италия, с 1,2 млрд. по-малко от системата на САЩ и с 4 млрд. по-малко от тази на Русия. По отношение на качество и обсег обаче руската система изпреварва всички останали, каза Ердоган.
Вашингтон и НАТО отново изразиха безпокойства около избора на китайската фирма от Турция, изразявайки съмнения за нейната съвместимост със системите на съюзническите страни от НАТО.
"Моят отговор към НАТО е, че
девет от 10 страни членки все още притежават ракети руско производство
и трябва да ги извадят от своя инвентар. Ще бъде проверено дали китайската система съответства на стандартите на НАТО", подчерта премиерът.
Междувременно Китай заяви, че сделката не трябва да се политизира, предаде АП. Говорителка на китайското външно министерство заяви днес, че договорът представлява
"нормално оръжейно търговско сътрудничество".
Тя посочи, че сделката трябва да се разглежда обективно.
Вчера американският посланик в Турция - Франсис Ричардоне, каза пред репортери, че САЩ имат безпокойства относно съвместимостта на китайската система със системите на НАТО за противоракетна и противовъздушна отбрана.
Съобщението на Анкара миналия месец, че ще започне разговори с китайската компания CPMIEC за сделка на стойност 3,44 милиарда долара, предизвика изненада и създаде напрежение между Турция и съюзниците й от НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!