Т урция няма никакви планове да плати 90-те млн. евро обезщетение на Кипър за военната операция през 1974 г., заяви турският външен министър Ахмет Давутоглу, цитиран от Ройтерс.
Вчера Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) осъди Анкара да плати на Кипър рекордно високата компенсация.
Турция е страна кандидатка за членство в ЕС, а Кипър е член на Съюза.
Давутоглу посочи, че Турция не смята, че е задължена да изплати компенсации на страна, която официално не признава.
Във вчерашното решение на ЕСПЧ има някои правни противоречия и заради това не го разглеждаме като напълно обвързващо, каза още Давутоглу.
Република Кипър даде под съд Турция през 1994 г. Кипърските гръцки власти твърдят, че с военната интервенция на острова са били нарушени много членове на Европейската конвенция за правата на човека. Искът на Република Кипър бе приет от съда през 1996 г., а през 2001 г. ЕСПЧ прецени като основателни повечето от тезите на кипърските гърци.
На 10 май 2001 г. Страсбургският съд намери Турция за виновна за нарушаване на човешките права в Кипър, но остави за по-нататък частта за материалното и моралното обезщетение.
Вчерашното решение на ЕСПЧ бе издадено, след като през февруари бяха подновени преговорите за постигане на мирно решение в Кипър след близо двугодишна пауза.
Смятаме, че това решение е най-големият удар срещу този процес. Ако има желание за постигане на цялостно решение на проблема, всеки трябва да изпълнява отговорностите си, каза още турският външен министър.
От военната интервенция през 1974 г., когато турски войски нахлуха в северната част в отговор на инспириран от гърците преврат, целящ да присъедини Кипър към Гърция, средиземноморският остров е разделен. Окупираната от Турция северна част – Севернокипърска турска република, е призната само от Анкара, а Турция не признава Република Кипър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!