Д о три години затвор заплашват авторите на коментари, публикувани по време на антиправителствените протести в Турция в социалната мрежа "Туитър", съобщава новинарският сайт "Хаберлер".
Туитовете на 29 лица, свързани с протестите в град Измир, се разглеждат от прокуратурата в контекста на "организация",
а като единствен потърпевш в обвинителния акт е посочен турският премиер Реджеп Тайип Ердоган.
По случая е заведено съдебно дело, като прокуратурата настоява за до три години затвор на заподозрени.
Двайсет и деветимата, които не се познават помежду си, ще отговарят пред съда за "подтикване към неспазване на законите".
Не е доказано обаче пряко участие на лицата във вандалски прояви, при които по време на размириците са били нанесени щети на банкомати, банкови филиали, жилища, офиси, автомобили.
В обвинителния акт като доказателствен материал се съдържат коментари на обвиняемите като например:
"Не искаме правителство, което да се бърка в това кога си лягаме, кога пием и кога правим деца".
Част от другите туитове са свързани с призиви за подкрепа на протестите и с публикуване на телефонните номера на лекари доброволци или на паролите за безжичен интернет в района на протестите в Измир.
Първото заседание на съда по случая ще бъде на 24 февуари.
Съединените щати са последната държава, която може да критикува новия закон за интернет на Турция,
заяви турският министър за ЕС и главен преговарящ с блока Мевлют Чавушоглу, цитиран от новинарския сайт "Уърлд булитин".
Чавушоглу каза това в телевизионно предаване в отговор на критиките на САЩ и европейски държави, свързани с новоприетия закон, засилващ контрола в глобалната мрежа.
Говорителката на Държавния департамент Мари Харф коментира по-рано подписания от президента на Турция Абдуллах Гюл закон за интернет, като заяви, че той "има потенциала сериозно да ограничи свободата на словото, медиите и обмена на информация в интернет".
Бившият сътрудник на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ Едуард Сноудън разкри миналата година чрез документи, които направи публично достояние, че правителството на САЩ е шпионирало милиони граждани и чуждестранни представители, следейки телефонния трафик и кореспонденцията им в електронната поща, напомня "Уърлд булитин".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!