Американски телевизионен сериал разпали отново историческия спор в Турция за това кой е предизвикал големия пожар в Измир през 1922 г. и за евентуалната отговорност на гърци, турци или арменци за унищожаването на този богат търговски и мултиетнически град на Егейско море.
В третия епизод от сериала "Пасифик" за Втората световна война - продукция за няколко милиона долара на Стивън Спилбърг и Том Ханкс, чиято премиера бе в Белия дом, един от персонажите твърди, че турците са опожарили Измир - старата Смирна.
Този момент предизвика възмущението на турците, които са убедени, че гърците са виновни за ужасния пожар. Огнената стихия за пет дни е унищожил над една трета от града.
В началото на ХХ век Измир е процъфтяващ пристанищен град, в който живеят турци, гърци, арменци, евреи и левантинци. Гръцките войски го завладяват през 1919 г. след като Първата световна война слага край на Османската империя.
Мустафа Кемал - основателят на модерна Турция, завзема отново града през септември 1922 г., побеждавайки гръцката армия, която е настъпила почти до Анкара.
Пожарът става няколко дни по-късно.
Няколко турски медии критикуваха американския сериал
"Това е скандал", коментира в."Миллиет", докато турският телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк, който се очаква да излъчи сериала през април, обяви, че ще цензурира диалога, който "наранява турската нация".
Единият от сценаристите на филма - Джордж Пелеканос, и съпругата на Том Ханкс са гърци. Не е изненадващо, че те ни нападат, посочва анонимен коментатор в турски интернет-форум.
Според турската официална теза гърците са подпалили Измир, бягайки от града. Гърците твърдят, че турците са подпалили града, за да попречат на християните да се върнат в него.
Сред стотиците хиляди хора, избягали от Измир, е бил и Аристотел Онасис, който по-късно става един от най-известните корабовладелци в света, и Анри Ланглоа, съосновател на френската Синематека (Cinematheque.fr).
Има толкова много архиви, че може да се защити която и да било теза за произхода на пожара, обяснява за АФП Еркан Серче от университета "Девети септември" в Измир.
Никога няма да се узнае кой е подпалил огъня, но се знае, че турската армия, която контролираше изцяло града, е виновна за това, че не го е потушила, добавя той.
Най-логичният сценарий е, че пожарът е започнал случайно и турците са го оставили да продължи, казва Вангелис Кечриотис, гръцки историк от университета Босфора в Истанбул.
И арменците бяха въвлечени в полемиката
Ние имаме документи, които разкриват, че арменците са подпалили огъня, твърди Октай Гьокдемир, директор на общинските архиви в Измир.
Представителите на малката арменска общност в Турция твърдят, че тези изказвания са неуместни в момент, когато Турция и Армения се опитват да постигнат помирение и да отворят общата си граница.
Арменците, които са видели как техните близки изчезват в Анадола - по време на кланетата от 1915-17 г., определяни от Армения като геноцид, са се опитвали да избягат, когато турската армия е влязла в Измир.
Мислите ли, че те са имали време да подпалят града?, пише арменският журналист Робер Копташ.
Близо 20 хил. арменци са живеели тогава в Измир. Пожарът е унищожил християнския квартал, наричан "малкия Париж на Ориента", а турските и еврейските квартали са били спасени.
Градът, който е възстановен след войната, днес минава за един от най-модерните в Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!