Проблемите на Турция трябва да бъдат разрешени в рамките на конституцията, се казва в изявление, поместено на сайта на турското президентство след среща на държавния глава Абдулла Гюл с премиера Реджеп Тайип Ердоган и началника на Генералния щаб на турската армия ген. Илкер Башбуг.
Това е първата подобна тристранна среща.
Инициатор за нея бе президентът Гюл в опит за намаляване на напрежението през последните дни след арестите на 49 високопоставени военни в рамките на разследването на предполагаем заговор за военен преврат, известен като операция "Чук", и заседанието ден по-късно в генералния щаб на турските въоръжени сили, след което армията обяви в съобщение, че ситуацията е сериозна.
Всеки трябва да действа отговорно, за да се избегне пагубното влияние върху институциите, се заявява още в изявлението на президентството след тричасовия разговор в президентската резиденция Чанкая.
Турският министър-председател изрази задоволство от срещата, но се ограничи с едно-единствено изречение като коментар. "Срещата мина доста добре," каза той пред журналисти.
20 офицери, в т.ч. петима адмирали и трима генерали, някои от които в активния състав на армията, бяха изпратени в затвора през последните два дни в рамките на разследването на заговора за преврат с кодово име операция "Чук".
Полицейската операция беше задействана вследствие на публикация във в. "Тараф" миналия месец за план за преврат с кодово име операция "Чук", който включвал планове за провокиране на конфликт с Гърция в Егейско море и взривяване на бомби в някои от най-препълнените джамии в Истанбул.
Тези действия имали за цел да създадат впечатление, че правителството не може да гарантира националната сигурност и е необходима намесата на армията за овладяване на хаоса.
Темата е централна в турския печат.
Напрежението на политическата сцена е довело до
спад на акциите на Истанбулската борса,
посочва "Миллиет".
Цитирано е и проучване на Евробарометър, което показва, че армията продължава да бъде институцията, ползваща се с най-голямо доверие в Турция - 77%, следвана от съдебната система - 65%. Двете институции се свързват със защита на светските принципи на държавата.
Проучването показва спад с 6% на доверието в правителството на умерено излямистката Партия на справедливостта и развитието и спад със 7% на доверието в парламента в сравнение с предишно проучване.
В. "Хюриет" цитира изказване на лидера на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели, който е заявил, че в сегашната ситуация на напрежение една искра може да причини голяма катастрофа. Според него единственият начин да се избегне подобно развитие са предсрочни избори.
Вестниците цитират главния прокурор на Касационния съд Абдуррахман Ялчънкая, който е казал вчера пред журналисти по повод някои спекулации в печата, че съдът не е на етап да предприеме разследване срещу управляващата Пратия на справедливостта и развитието, а само внимателно проверява верността на някои твърдения за дейността й.
Прокурорът е посочил, че ако се наложи, може да бъде заведено разследване срещу партията.
Битката за власт между управляващата ПСР, чиито корени са в политическия ислямизъм, и твърдо защитаващите светския ред въоръжени сили и консервативен държавен апарат формираше турската политика, откакто партията беше избрана за първи път със смазващо мнозинство през 2002 г., пише Ройтерс и посочва ключовите потенциални рискове за стабилността на страната, както и очакваната реакция на пазарите.
Арестите в понеделник, които преди няколко години биха били немислими, предизвикаха
спад на лирата до най-ниските й нива
за последните седем месеца и всяха смут сред инвеститорите, които вече бяха разтревожени от възникналата конфронтация със съдиите и слуховете за предсрочни избори.
Като цяло се счита, че правителството е в по-силна позиция, след като насърчените от ЕС реформи ограничиха правомощията на армията. Но сигналите, че Турция върви към конфронтация, ще дестабилизират пазарите, отбелязва Ройтерс.
Подобно на армията, консервативните съдии в Турция са дълбоко подозрителни към ПСР, опасявайки се, че тя готви тайни ислямистки инициативи. Премиерът Реджеп Тайип Ердоган заяви, че може да внесе в парламента конституционна реформа и при необходимост да организира референдум, за да ограничи правомощията на съдиите.
Партията има достатъчно гласове в 550-местния парламент, за да прокара законопроект за свикване на референдум, но един такъв вот във вече поляризираната атмосфера би задълбочил несигурността.
Съдебната система може да се опита да блокира процедурата за референдум, което със сигурност би довело до институционална безизходица. Подобен сценарий би могъл да е предвестник на предсрочни избори.
Турските медии спекулират, че главният прокурор Абдуррахман Ялчънкая, който за малко не успя да издейства забрана на партията на Ердоган през 2008 г. по обвинение, че влиза в противоречие със светската конституция на страната, може да направи нов опит.
Евентуално ново дело за закриване на управляващата партия
може да е предвестник на предсрочни избори и да доведе до повторение на паниката на пазарите през 2008 г.
Турция и Международният валутен фонд водят преговори, след като предишното стендбай споразумение на стойност 10 млрд. долара изтече през 2008 г. Сключването на нова сделка, която ще разшири фискалната "комфортна зона" на правителството, все още изглежда далечно.
Данните за паричната наличност в хазната показаха, че през януари дефицитът се е увеличил почти двойно до 3,7 млрд. лири в сравнение със същия период на предходната година. За цялата 2010 г. правителството предвижда целеви бюджетен дефицит от 4,9% от БВП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!