Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия произнесе присъдите на трима хърватски генерали - Анте Готовина, Иван Чермак и Младен Маркац, обвинени в престъпления срещу човечеството по време на войната за независимост на Хърватия от югославската федерация през 90-те години.
Бившият хърватски генерал Анте Готовина (на 55 години) бе осъден на 24 години затвор, предадоха информационните агенции.
Той беше оперативен командващ на хърватските сили в Южна Краина по време на операция "Буря", предприета в края на войната за независимост на Хърватия (1991-1995). В резултат от тази операция бе ликвидирана самопровъзгласената република Сръбска Краина на територията на Хърватия, загинаха между хиляда и 5000 души, около 90 хил. жители на този сръбски анклав бяха насилствено депортирани, а десетки хиляди станаха бежанци.
Бившият генерал Иван Чермак (на 61 години) бе признат от трибунала за невинен, предаде АФП. Той командваше гарнизона в Книн, където хърватските войници извършваха операции за "етническо прочистване".
Третият генерал - Младен Маркач (на 55 години) бе осъден на 18 години затвор. Той ръководеше специалните полицейски части, участвали в операция "Буря".
Тримата генерали не се признаха за виновни.
Прокуратурата искаше за Готовина 27 години затвор, за Младен Маркач – 23 години и 17 години за Иван Чермак. Според прокуратурата тримата са виновни за смъртта на 324 души - цивилни или военни, които са предали оръжието си, и за прогонването на 90 хил. сърби от Краина.
Маркач и Чермак се предадоха доброволно на трибунала на 11 март 2004 г. Анте Готовина бе арестуван в Испания през декември 2005 г., след като се укриваше в продължение на четири години. Арестът предизвика масови протестни демонстрации в Хърватия, където той е смятан за герой от хърватската война за независимост.
Процесът започна на 11 март 2008 г.
Хърватската католическа църква, която осъди процеса като "политически", призова от своя страна вярващите да постят и да се молят "за справедлива присъда".
Водещи хърватски спортисти, включително скиорката Яница Костелич и тенисистът Горан Иванишевич, събраха близо 210 хил. евро през 2008 г., продавайки на търг аксесоари, за да помогнат за финансиране на защитата на Готовина.
Около 4000 души се бяха събраха на централния площад "Бан Йелачич" в Загреб, за да чуят присъдите, предавани директно от трибунала в Хага на голям екран. Те посрещнаха решението на трибунала с освиркване.
Мъж на около 50 години разби витрината на магазин и с парче стъкло се
ряза по лицето и тялото в знак на протест срещу присъдата на Анте Готовина.
"Присъдата е ужасяваща. Не мога да повярвам, че това се случва, на тези двама мъже бяха приписани всички престъпления", заяви за АФП друг 50-годишен ветеран от войната, дошъл на площада на митинга в подкрепа на бившите генерали.
"Има индивидуални престъпления и извършителите им трябва да бъдат осъдени. Нашите генерали не са ги карали да извършват престъпления", добави той.
Президентът на Хърватия Иво Йосипович е
шокиран от присъдата
на Международния трибунал, се казва в декларация на пресслужбата на държавния глава.
"Присъдата на съда е сериозен политически и правен акт, който ме шокира - казва Йосипович. - Фактът, че генералите, които по време на войната дадоха огромен принос за отбраната на Хърватия, са осъдени за тежки наказателни престъпления, предизвиква у нашите граждани неразбиране и разочарование".
Той отбеляза, че Загреб уважава правните аспекти на работата на трибунала, но категорично не е съгласен с представеното от трибунала политическо и историческо тълкуване на това дело.
"За Хърватия, независимо от присъдата на съда, Отечестевната война (1995) винаги ще бъде справедлива война, в която ние защитавахме своята свобода и демокрация от агресията и престъпната политика на режима на Слободан Милошевич", пише още в декларацията.
Хърватският премиер Ядранка Косор определи като
"неприемливи"
присъдите на бившите генерали.
Пред Загреб сега стои процедура по обжалване, тъй като констатацията, че Хърватия е участвала в престъпно начинание е неприемлива - заяви Косор. - В живота на хората и народите съществуват моменти, които е трудно да се приемат. Нашето становище за характера на операция "Буря" е много ясно. Това бе легитимна операция с цел освобождаване на райони".
Ние не се страхуваме от истината, гордеем се с всички, които направиха възможно днес да сме свободна държава, добави Косор и благодари на хърватите, че в тези моменти проявяват достойнство.
"Хагският трибунал постъпи в съответствие със закона.
Справедливото наказание,
което съответства на извършените престъпления, ни дава все по-голям шанс да постигнем примирение между гражданите на бивша Югославия", заяви президентът на Сърбия Борис Тадич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!