Турският министър на енергетиката Танер Йълдъз обяви в Анкара оттеглянето на ТЕПКО от преговорите за строеж на АЕЦ в Северна Турция, предаде АФП, като се позовава на Анадолската агенция.
Офертата на Япония в Турция се основаваше на три опорни пункта: строеж с нейни технологии, финансиране и управление на функционирането.
Оттеглянето на ТЕПКО е важно събитие за този процес,
каза Йълдъз в отговор на въпроси на журналисти.
Японското правителство обаче заяви, че иска да продължи да преговаря. Те казаха, че ще направят нова оферта, добави Йълдъз.
След като се отказа от преговорите с Южна Корея, Турция подписа през декември 2010 г. с Япония меморандум за съгласие за сътрудничество в областта на използването на ядрената енергия за граждански цели, което бе първа, но незадължаваща стъпка, към изграждане на АЕЦ в Синоп (Северна Турция), отбелязва АФП.
Турция обяви през март след катастрофалното земетресение, последвано от цунами в Япония, че
няма да се откаже от плановете си за изграждане на три АЕЦ
в следващите пет години.
Крайният срок за постигане на споразумение първоначално бе определен за края на март, но преговорите бяха временно прекратени, за да се даде възможност на Япония да се справи с катастрофалните последици от природните бедствия.
Анкара сключи споразумение през 2010 г. с Москва за изграждане на един реактор в атомна електроцентрала в Аккую, окръг Мерсин (Южна Турция).
Енергийната компания ТЕПКО преживя безпрецедентна криза след природните бедствия от 11 март , които засегнаха АЕЦ "Фукушима" и предизвикаха най-сериозния ядрен иницдент след катастрофата в Чернобил през 1986 г.
Заради ядрената криза ТЕПКО отчете загуба за финансовата година от 1,25 трилиона йени (около 15,4 млрд. долара). Това е най-голямата загуба в цялата история на японския бизнес.
Японският премиер Наото Кан уволни трима висши държавни служители заради грешки в управлението на кризата с аварията в АЕЦ "Фукушима-1", заяви на извънредна пресконференция министърът на икономиката, търговията и промишлеността Банри Кайеда, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Постовете си са загубили заместник-министърът на икономиката, отговарящ за ядрената енергетика, ръководителят на Агенцията за ядрена и промишлена безопасност Нобуаки Терасака и директорът на Агенцията за природните ресурси и енергетиката Тецухиро Хосоно.
По-рано няколко медии съобщиха, че е възможно да бъде уволнен и самият министър, но на пресконференцията Кайеда опроверга тези твърдения.
Наото Кан неведнъж изрази
недоволство от работата на чиновниците
в това министерството за гарантиране на безопасността на ядрените обекти в страната като цяло и от допуснатите пропуски при кризата във "Фукушима-1".
Уволненията са свързани и с плановете на премиера да създаде ново министерство по проблемите на безопасността в ядрената промишленост, което ще работи при по-строги стандарти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!