Сръбският президент Борис Тадич настоя пред генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен да бъде разследван инцидентът край граничния пункт Ярине в Северно Косово преди два дни, предаде ТАНЮГ.
Тогава се стигна до сблъсъци между КейФОР и косовските сърби, при които 11 души бяха ранени - седем сърби и четирима войници на КейФОР. Напрежението продължи и вчера в Косовска Митровица, където трима косовски албанци бяха ранени от сърби. Сърбите в Северно Косово отказват да приемат поставянето на граничен пункт Ярине, както и на пункта Бърняк, под контрола на косовската полиция и на Мисията на ЕС в Косово (ЕУЛЕКС), тъй като не признават независимостта на Косово.
Тадич е поискал да се изяснят всички обстоятелства, как се е стигнало до сблъсък и защо служители на КейФОР са стреляли срещу протестиращи косовски сърби.
След инцидента
Сърбия се оттегли и от преговорния процес с Косово,
което предизвика и остра реакция от страна на ЕС.
Белград винаги е бил деструктивен, коментира косовският премиер Хашим Тачи пред репортери в столицата Прищина. Затова не е изненадващо, че те бойкотират и напускат диалога, допълни Тачи.
Според сръбските медии може да се стигне до там пътят Сърбия към евроинтеграцията да бъде сериозно застрашен и страната да не получи статут на държава кандидат-член до края на годината и дата за започване на преговори за присъединяване към Брюксел.
Инцидентите в Косово не спират албанци от южната част на етнически разделения град Косовска Митровица да стрелят срещу сърби от северната част. Сърбите пък продължават да укрепват барикадите си в града.
Вчера
НАТО заяви решимостта си да продължи да действа срещу "сръбските екстремисти",
които са в основата на избухването на насилие около граничен пост в Северно Косово, предаде АФП.
По искане на Русия снощи Съветът за сигурност на ООН проведе спешни консултации заради сблъсъците. На тях обаче не беше постигнато общо становище за ситуацията в Северно Косово, предаде агенция Танюг, позовавайки се на дипломатически източници от Ню Йорк.
По време на консултациите се повтори предишната ситуация, като западните държави отново изразиха становище, че проблемите в Северно Косово могат да бъдат решени само по пътя на диалога с посредничеството на Европейския съюз, посочват дипломатическите източници.
Западните държави членки на Съвета за сигурност смятат, че ситуацията в Северно Косово е под контрол и че
КейФОР и ЕУЛЕКС действат в съответствие със своите мандати.
Повечето държави членки на Съвета за сигурност на ООН са показали, че разбират сериозността на ситуацията в Косово, твърдят още дипломатическите източници на агенцията.
Междувременно
Албания осъди насилията на "сръбски престъпни банди"
срещу силите на НАТО в Северно Косово, предаде АФП, като се позовава на съобщение на албанското външно министерство.
Ние напълно подкрепяме усилията на властите в Косово за гарантиране на установяването на ред и закон на цялата територия в тясно сътрудничесво с ЕУЛЕКС и КейФОР, се посочва в текста.
Според Тирана разбиването на престъпните банди, които стоят в основата на дестабилизрането и несигурността в тази част на Балканите, е дълг и отговорност на Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!