Д иалогът между Белград и Прищина скоро ще приключи с историческо споразумение. Това заяви косовският президент Хашим Тачи след връщенето си от Брюксел, където разговаря със сръбския си колега Александър Вучич.
Сърбия продължава да не признава независимостта на Косово - бившата автономна югославска област, която практически се отдели след война в края на 90-те.
Ескперт: На Балканите са нужни 25 години, за да стигнат до ЕС
Победа за "Коалицията на оръжията" в Косово
Политическият диалог между двете страни обаче е сред условията за членството им в ЕС, до което западната ни съседка е значително по-близо от Косово.
„Договорихме се за възстановяване на диалога, по възможност на ниво президенти, като за това ще е необходим месец и половина“, заяви Тачи. На практика той и Вучи се съгласиха всяка от държавите да създаде експертна комисия, ангажирана с отношенията им.
На пътя на разбирателството е и Прищина да признае
"някаква форма на автономия" на общините в северната част на Косово,
населени предимно със сърби. Това заяви вчера новия сръбски премиер Ана Бърбарич в коментар на срещата между Тачи и Вучич.
„Това е едва първата среща в новата фаза на диалога, която доказва нашето придържане към добросъседските отношения със Сърбия, които се явяват ключови критерии за членство в ЕС и в НАТО“, заяви Тачи.
Докато той беше премиер на Косово държавата обяви своята независимост през 2008 година. Тачи, по образование философ, беше и сред основните фигури в политическото крило на Армията за освобождение на Косово - най-активната въоръжена група, воювала срещу сърбите.
Същевременно
опозицията в днешно Косово осъди позицията на Тачи и настоя той да бъде лишен от право на участие в преговорите с Белград.
Лидерът й Рамуш Харадинай, който в момента е и основен претендент за премиер, обеща да отхвърли досегашните договорки и да не създаде Общност на сръбските общини, каквото е споразумението и с Брюксел.
Харадинай също е част от АОК в края на 90-те. На два пъти е съден и оправдан за военни престъпления.
В началото на т.г. беше арестуван във Франция заради заповед за задържането му, издадена в Сърбия през 2004 година.
Опозиционният водач, който вече бе премиер на страната през 2004 и 2005 г., обещава да прекрати всякакви контакти с Белград.
Неговата "Коалиция на оръжията" спечели изборите в Косово на 11 юни. Харадинай обещава да създаде несъществуващата до момента косовска армия за 90 дни след встъпването си в длъжност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!