Косовският премиер Хашим Тачи е оглавявал мафиотска организация, която в края на 90-те години е извършвала убийства, побоища, трафик на органи и други престъпления, пише в проектодоклад на Съвета на Европа, текстът на който стана ясен вчера, предаде Ройтерс.
Косовското правителство отхвърли доклада като неоснователен и клеветнически и заплаши, че ще предприеме законови и политически действия срещу него.
Докладът, адресиран до Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, беше публикуван ден, след като косовската избирателна комисия обяви, че в неделя партията на Тачи е спечелила първите избори след обявяването на независимостта на младата балканска държава.
В него се съдържат и обвинения към западните сили, че са били наясно и са премълчавали престъпленията на косовските мафиоти в края на 90-те години.
Тачи и други членове на "Групата от Дреница" редовно са определяни като "ключови играчи" в докладите на разузнаването за мафиотските структури на организираната престъпност, гласи докладът на Дик Марти, специален представител на Съвета на Европа по законовите въпроси и човешките права.
Открихме, че "Групата от Дреница" е имала за шеф, или ако използваме терминологията на организираните престъпни мрежи - за "бос" - известният политически деец и може би най-признатата по света личност от Армията за освобождение на Косово (АОК), Хашим Тачи, пише в доклада.
АОК водеше партизанска съпротива срещу сръбските сили по време на войната през 1998-1999 г., в която, след намесата на НАТО, Сърбия загуби контрола върху Косово.
Бившият главатар от АОК и по-късно премиер на Косово Агим Чеку заяви, че зад обвиненията срещу Хашим Тачи стои Белград."Всяко обвинение срещу АОК идва от Сърбия или нейните помощници. Не вярвам, че такива неща са се случвали. Това е просто опит да се очерни нашата война и нашата победа. Не вярвам, че в АОК е имало такива хора. Нямаме традиция да правим такива неща", заяви той.
Съветът на Европа (COE.int) е организация, защитаваща човешките права, със седалище в Страсбург и създадена през 1949 г., за да защитава демокрацията и върховенството на закона в страните членки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!