Н апрежението между властите в Косово и сръбското малцинство там ескалира през последните дни.
Днес съветниците от 10 общини със сръбско мнозинство в Косово обявиха, че ще създадат Съюз на сръбските общини.
Те предупредиха, че това ще стане на 20 април едностранно, ако Прищина не предприеме конкретни стъпки през следващите три седмици. Съветниците се позовават на Брюкселското споразмение между Белград и Прищина от 2013 г., което предвижда създаването на Асоциация на сръбските общини и осигуряване на определена автономия.
Сърбия свика Съвета за национална сигурност заради Косово
В остра декларация сърбите в Косово поискаха оставките на министъра на вътрешните работи на Косово и на директора на полицията, както и да бъдат наказани извършителите на "терора над гражданите, представителите на сръбския народ и медии" на 26 март.
На 26 март директорът на сръбската правителствена служба за Косово Марко Джурич бе арестуван показно в Косовска Митровица, след като влезе на косовска територия, въпреки забраната на властите заради националистически изказвания. По-късно Джурич би изведен до границата със Сърбия и освооден. Арестът му обаче предизвика протести на сърби, а полицията в Косовска Митровица използва сълзотворен газ и зашеметяващи гранати, за да ги разпръсне.
Сърбите призоваха мисиите на КейФОР и ЕУЛЕКС да засилят бдителността си и да действат превантивно в случай на нападение срещу сръбския народ и неговите представители в следващия период.
Игор Симич от партията "Сръбска листа" в Косово заяви, че имат подкрепата на президента на Сърбия и, ако се повторят събитията от последните два дни "няма да останат със скръстени ръце".
Правителството в Прищина предупреди, че Съюзът на сръбските общини, който ще бъде формиран от "Сръбската листа", няма да има легитимност, тъй като не спазва законите на Република Косово.
"ССО е задължение, поето от Косово в процеса на брюкселския диалог и ще бъде реализирано в близко бъдеще. Нито една инициатива, която не се основава на законите и демократичните порцедури на Република Косово, няма да се прилага и няма да се зачита", е позицията на косовското правителство.
Косовският министър на инфраструктурата Пал Лекай заплаши, че ако членовете на "Сръбска листа" сами формират Съюз на сръбските общини, ще бъдат арестувани.
Партията "Сръбска листа", която представлява сръбското малцинство в Косово и бе коалиционен партньор във властта, обяви във вторник, че напуска правителството. Това стана след среща на лидера на партията Горан Ракич със сръбския президент Александър Вучич и с директора на сръбската правителствена служба за Косово Марко Джурич.
Mюсюлманите в Сърбия поискаха нова автономия
Заради инцидента в Косово на 26 март върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини спешно замина за Белград, за да се срещне с президента Александър Вучич, като настоя за продължаване на диалога между Белград и Прищина и заяви, че подобни събития не трябва да се повтарят.
В Белград Могерини призова да се съхрани мирът в Косово.
Днес Русия, след телефонен разговор между руския президент Владимир Путин и сръбския президент Вучич, остро осъди "провокацията на 26 март на властите в Прищина в Косовска Митровица срещу Марко Джурич".
САЩ осъдиха последните търкания между Косово и Сърбия, отбелязвайки че това може "ненужно да засили напрежението и да заплаши регионалната стабилност". В изявление Държавният департамент на САЩ призова всички страни да избягват по-нататъшна ескалация и да разрешават споровете по мирен път.
Косовският президент Хашим Тачи заяви, че решението на партия "Сръбска листа" да напусне правителството на Косово е доказателство, че "нелегалното" посещение на директора на сръбската правителствена канцелария за Косово в Косовска Митровица е било "провокация на Белград".
Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви днес, че е обмислял и варианта да използва армията и полицията заради събитията в Косово на 26 март, но е избрал търпението и запазването на мира, предаде Танюг.
На въпрос вярно ли е, че като президент е бил готов да изпрати армията и полицията на границата, Вучич каза, че негово конституционно задължение е да пази интегритета на Сърбия и трябва да помисли и за такъв вариант. "Затова гражданите са ме избрали. Но не съм взимал такова решение. Ако бях, щяхте да сте запознати. Това не може да се крие, не е имало такова решение. Но дали съм го обмислял? Да", каза Вучич в телевизионно интервю.
Мнозинството от гражданите на Сърбия – 81%, са против признаване от Белград на независимостта на Косово, показва социологическо проучване, проведено от „Институт по европейските въпроси“. Според изследването 81% от сърбите не биха признали независимостта на Косово, дори и в замяна на приемане на Сърбия в ЕС.
45% от запитаните смятат, че Косово все още не е загубено, а 55% са сигурни, че нито настоящото, нито което и да е било друго правителство в бъдеще няма да признае независимостта на Косово. Против разделянето на Косово и Метохия на сръбска и албанска част се обявяват 56% от запитаните, докато за други 30% този вариант е приемлив. Анкетата е проведена между 16 и 20 март сред 1203 пълнолетни сръбски граждани.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!