С едма поред вечер хиляди излязоха в сръбската столица Белград на "Протест срещу диктатурата".
Между 5 000 и 15 000 души демонстрираха всеки ден през изминалата седмица срещу победата на премиера Александър Вучич на президентските избори, корупцията, младежката безработица и липсата на медийна свобода в западната ни съседка.
Освен в Белград, шествия има и в по-големи градове като Нови Сад, Крагуевац, Кралево и други.
Премиерът Вучич е новият президент на Сърбия
Белград пак отказа да екстрадира Цветан Василев
Миналата неделя Вучич събра 55% одобрение и бе избран за държавен глава още на първи тур. Според протестиращите, лидерът на Сръбската прогресивна партия (СПП) е спечелил фалшифициран вот и има тотален контрол над медиите.
Всяка вечер недоволните се събират пред сградата на Скупщината (парламента). Оттам те поемат на различни шествия, като вчера се отправиха към сградата на обществената телевизия РТС със скандирания "Искаме да предавате на живо". Честа цел е сградата на правителството.
Više hiljada ljudi uzvikuje "Gotov je!" dok prolazi Terazijama.
— VICE SERBIA (@viceserbia) April 9, 2017
Više na https://t.co/azYktuSiOk pic.twitter.com/XVT7ZwfBcm
Така те изразиха недоволството си, че на демонстрациите не се обръща достатъчно внимание, и мнението, че редакционната политика на медиите с държавно финансиране се определя от управляващите.
Предишния ден "протеста срещу диктатурата" се обедини с такъв на служещите в полицията и армията, които демонстрираха заради ниските си заплати.
Каква е "диктатурата"?
Премиерът Вучич добива популярност през 90-те, когато е краен националист. В края на диктатурата на Свободан Милошевич е министър на информацията.
Променя политическия си профил през 2008г., когато напуска Сръбската радикална партия на Войслав Шешел и основава проевропейската СПП. Премиер е на страната от 2014г. насам.
Оттогава изгражда това, което протестиращите виждат като "диктатурата на Вучич".
Младежката безработица е на ниво от 30%, а бедността и корупцията остават много видими. Властта на СПП обаче се радва на медиен комфорт.
Страната обаче е официално на пътя към членство в ЕС и премиерът се ползва с одобрението на Брюксел.
От 1 юни Вучич ще е президент, който пост има предимно представителни функции в парламентарната република. Протестиращите обаче са убедени, че той ще запази тотален контрол над СПП и управлението й, а страната е на пътя към все по-авторитарно управление.
Посланията на недоволството
"Докато ние пием студена вода, те хапват печени прасета" и "Няма да бъдем евтина работна ръка" са типични примери за посланията, които носят протестите в Белград.
До този момент демонстрациите остават мирни. В някои от вечерите по сградата на правителството се хвърлят яйца и тоалетна хартия. В други белградската вечер се озарява от факли.
Baklje ispredzgrade Vlade Srbije.
— VICE SERBIA (@viceserbia) April 9, 2017
Više na: https://t.co/azYktv9UcU pic.twitter.com/bu25ChS5vA
"Тук сме, за да искаме повече демокрация, край на диктатурата на Вучич и по-добро бъдеще, повече работни места и по-добра образователна система", обяснява 21-годишния Джордже Перич, цитиран от Ройтерс.
"Това правителство е противно, за толкова кратко време извърши толкова злини", казва 18-годишната Милена, която за първи път е гласувала на избори. 31-годишният Никола допълва: "Вучич е диктатор, автократ, деспот!", а неговият приятел Марко е убеден, че Вучич е най-големият лъжец в историята на Сърбия.
Фалшифициране на вота
Към момента голяма част от претенциите на протестиращите са насочени към легитимността на изборите, спечелени от Вучич.
От щаба на втория по популярност кандидат Саша Янкович, който спечели само 16% одобрение, твърдят, че Вучич е "откраднал" над 300 000 гласа. Те дават примери с несъответствия в отделни избирателни секции, в които са имали наблюдатели.
Към момента обаче Републиканската избирателна комисия не дава индикации, че ще касира вота. Вучич нарича твърденията на Янкович "глупости".
Премиерът също така смята, че проблем с протестите няма, стига да останат мирни.
Kolona se približava Trgu Republike dok je saobraćaj zaustavljen.
— VICE SERBIA (@viceserbia) April 9, 2017
Više na https://t.co/azYktv9UcU pic.twitter.com/oOarAI4vvp
Протест с инструкции
Демонстрациите се организират чрез социалните мрежи и на тях отсъства партийна символика. В рамките на седмицата обаче изплува и скептицизъм към спонтанността им.
Причината бяха листовки с инструкции, раздавани на участниците.
"Ако към вас се обърнат журналисти отговаряйте любезно на всички въпроси. Ние няма какво да крием....
Полицаите не са наши врагове. Не ги замервайте с предмети, не ги псувайте. Това са наши съграждани, които са огорчени като нас от гангстерския режим на управляващата класа....
По време на шествията по улиците внимавайте за движението и ако има изнервени шофьори не блъскайте колите и не влизайте в спорове с тях....Не осквернявайте паметниците на жертвите от Косово. Техните страдания са и наши...", гласят част от тях, показани от БГНЕС.
Съмненията на управляващите са, че зад протестите стои политическата опозиция. Към момента преки доказателства за това няма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!