Л идерът на Сръбската радикална партия (СРП) Воислав Шешел може да бъде задържан и върнат в затвора в Хага още преди 1 май, според неофициална информация на белградския в. „Блиц“.
Шешел, който е заподозрян в набиране на полувоенните сили по време на войните на Балканите, бе освободен през ноември за лечение в Сърбия при условие да няма връзки със свидетели или жертви и че ще се завърне в трибунала, ако бъде призован. Лидерът на радикалите обаче заяви на пресконференция, след като пристигна в Белград, че няма да се завърне доброволно в Хага.
На 1 април той е получил решението на Апелативната камара на Международния трибунал за военни престъпления за отмяна на временното му освобождаване от затвора, преведено на сръбски език. Последната дума по този въпрос има съдебният съвет на трибунала, който трябва да се произнесе най-късно до две седмици. Ако съветът реши, че Шешел трябва да се върне в затвора, той трябва да се произнесе дали ще се върне Хага доброволно.
Тъй като лидерът на радикалите вече неведнъж заяви, че няма да се предаде, съдът ще изпрати искане Сърбия да го екстрадира като беглец, казва за „Блиц“ източник, близък до сръбското правителство. Според говорителя на трибунала Ненад Голчевски
сръбското правителство ще бъде длъжно да предаде Шешел в Хага.
Ако откаже, съдът ще се обърне към Съвета за сигурност на ООН.
„След процедурите и “цирка“, от който със сигурност няма да бъдем пощадени, Шешел може да се озове в (затвора) „Схевенинген“ още преди 1 май“, казва източникът на „Блиц“.
Откакто е в Сърбия, лидерът на радикалите не е спрял да предизвиква скандали. Последния от тях се заформи, след като на 1 април Шешел
подпали хърватското знаме пред Съдебната палата в Белград.
Той каза, че вече е получил решението на Апелативната камара на Хагския трибунал да бъде върнат в затвора и като „ясно послание“ към Хърватия, която настояваше за това, е запалил знамето ѝ.
Шешел и стотина привърженици на СРП се събраха пред Съдебната палата, където започна съдебен процес срещу зам.-председателя на партията Неманя Шарович във връзка със запалването на знамената на НАТО, ЕС, САЩ и Косово на митинг по повод годишнината от началото на бомбардировките на НАТО срещу Сърбия. Шешел заяви тогава, че той самият е наредил знамената да бъдат запалени.
Още същия ден Висшата прокуратура в Белград му повдигна обвинение.
Радвам се, че ми повдигнаха обвинение, коментира Шешел и добави, че това „означава, че премиерът Александър Вучич е загубил ума си“. Шешел добави, че е запалил хърватското знаме, „защото Хърватия окупира (самопровъзгласилата се) Република Сръбска Краина, извърши геноцид над сърбите по време на Втората световна война и прогони стотици хиляди сърби“.
Вчера сръбският премиер Александър Вучич коментира, че
Шешел „не представлява нито парламентарно представена политическа партия, нито държавата“
и увери, че Сърбия държи на стабилността в района, предаде АФП.
„Обвиненият във военни престъпления Шешел се опитва да влияе в региона с език на омразата, военна реторика и символика, палейки хърватското знаме пред държавна институция на Република Сърбия. Висшата прокуратура в Белград повдигна обвинение против Шешел, което смятаме за стъпка в посока на успокояване на възникналата ситуация“, коментира хърватското министерство на външните и европейските работи.
То изпрати протестна нота на сръбския шарже-д-афер в Хърватия – Боса Проданович, а хърватският посланик в Сърбия – Гордан Маркотич, беше извикан на консултации в Загреб.
Хърватският външен министър Весна Пусич заяви вчера, че
Хърватия иска отношенията със Сърбия отново да се нормализират и да се „успокоят страстите“.
„В наш интерес е Хърватия и Сърбия да поддържат отношения, ориентирани към бъдещето, икономиката и сигурността. Това е наше задължение и наша отговорност“, заяви Пусич, като добави, че от изключителна важност е езикът на омразата и връщането към миналото да се изключат от двустранните отношения.
„Мисля, че трябва да успокоим напрежението, защото ситуацията в момента не е в полза на междудържавните и добросъседските отношения между Хърватия и Сърбия“, коментира и хърватският президент Колинда Грабар-Китарович, като добави, че трябва да се превъзмогнат „инцидентните ситуации“.
Воислав Шешел от своя страна категорично отрече, че неговото поведение може да навреди на Сърбия и на нейните отношения с Хърватия, които „никога не са били добри, почтени и приятелски“. Той
заплаши, че ще продължи да поднася „изненади“ на хърватите,
твърдейки, че всичко, което прави, е в интерес на гражданите на Сърбия. Шешел изрази надежда, че заради неговото поведение Европейският съюз ще прекрати преговорите за членство на Сърбия. „Моята цел е Сърбия никога да не стане членка на ЕС. Няма какво да търсим там, там са концентрирани нашите врагове. Членството окончателно ще не опропасти“, заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!