С ръбският премиер Ивица Дачич съобщи, че той и вицепремиерът Александър Вучич ще поискат в Брюксел анулиране на местните избори в Северно Косово, предаде Танюг.
Дачич каза, че една от темите на срещата с косовския премиер Хашим Тачи и върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън ще бъде анулирането на изборите от 3 ноември на местата, където сърбите са били "възпрепятствани да гласуват или заплашвани".
Премиерът добави, че на срещата ще бъде повдигнат и въпросът за формирането на съюз на сръбските общини.
По-рано днес говорителката на Аштън - Мая Коциянчич, каза пред журналисти, че на срещата ще бъдат обсъдени "и добрите, и лошите неща" в изборния процес, както и вторият кръг на изборите на 1 декември. Коциянчич припомни, че Катрин Аштън е поздравила гражданите на Косово за изборите, които въпреки инцидентите е оценила като успешни.
Наблюдатели от ЕС заявиха, че местните избори в Косово в неделя са били успешни, въпреки заплахите и нападенията, извършени от предполагаеми сръбски групи, противопоставящи се на изборите, предаде АП.
Ръководителят на мисията на наблюдателите от ЕС Роберто Гуалтиери осъди нападение срещу избирателни секции в Северно Косово, но добави, че
сръбските националисти не са успели да саботират процеса,
тъй като някои сърби са гласували.
Участието им показва, че споразумението между Косово и Сърбия се прилага, каза Гуалтиери.
Специалният представител на ЕС в Косово - Самуел Жбогар, също заяви, че първият кръг от местните избори в Косово е бил успешен, включително в общините със сръбско мнозинство в северната част от страната, където те бяха произведени за пръв път, откакто Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., съобщи Хина.
Жбогар заяви в интервю за словенската телевизия, че избирателната активност в Северно Косово също е била добра и гласуването трябва да бъде повторено само в три избирателни секции в Косовска Митровица, където "хулигани" разбили урните.
Местните избори, произведени в цяло Косово, са резултат от диалога между Прищина и Белград и представляват повратен момент в необратимия процес на интеграция на Косово и премахването на паралелните съдебни и полицейски структури в северната част на страната, заяви Жбогар. Той добави, че изборите гарантират позитивното развитие в европейския интеграционен процес на Сърбия и Косово. Той не очаква каквото и да е значително влошаване на сигурността в Косово в периода преди втория кръг на изборите, но отбеляза, че
ескалация на напрежението е възможна
и ще изисква увеличено присъствие на силите на ЕУЛЕКС и КейФОР.
Според докладчика на Европейския парламент за Косово - Улрике Луначек, изборите в Северна Косовска Митровица трябва да се повторят, съобщи Танюг. Луначек отправи критики, че е имало твърде малко служители на косовската полиция в деня на гласуването в северната част на Косово.
В Северна Митровица изборите трябва да бъдат повторени във всеки случай, било на 1 декември или по-рано, подчерта Луначек пред виенския вестник "Щандарт". Същевременно тя изтъкна, че за повторение на изборите трябва да се създадат безопасни условия и настоя радикалните и мафиотските елементи да бъдат арестувани възможно по-бързо.
Независимо от инцидентите в Северна Митровица, според Луначек, е възможно да се започне с формирането на Съюз на сръбските общини. Тя обясни, че изборите са имали за цел историческото споразумение между Белград и Прищина да се приложи и косовските сърби и северът да се интегрират в Косово.
Главният резултат от местните избори в Косово е, че
идеята за бойкот от косовските сърби се провали
и бе открит пътят за две интеграции - на косовските сърби в органите на властта и на Белград в Европейския съюз, пише руският в. "Комерсант". Идеята за бойкот се провали в сръбските анклави в южната и източната част на Косово, което означава, че местните сърби започват да се интегрират в структурите на властта, а с това Белград премахва основното препятствие за интеграция в ЕС, уточнява изданието.
"Комерсант" отбелязва, че идеята за бойкот на изборите е била защитавана от сръбските националисти - привърженици на малобройната Демократическа партия на Сърбия на бившия премиер Воислав Кощуница и движение "Образ", които смятат споразумението между Белград и Прищина за предателство на националните интереси. Сърбите в южните и източните райони на Косово обаче се вслушаха в мнението на управляващата коалиция в Сърбия и в резултат избирателната активност в сръбските анклави надмина активността в населените с албанци райони. По този начин южните анклави ще имат сръбско ръководство и с помощта на бъдещия съюз на сръбските общини ще оказват влияние върху политиката на властите на Косово, чиято независимост е призната вече от над 100 държави, посочва "Комерсант".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!