За двете седмици забрана на продажбата на стоки в Косово сръбските фирми са били ощетени с най-малко няколко милиона евро, но загубите може да се окажат дори по-големи, тъй като техните позиции се заемат от фирми от други бивши югославски републики, както и от Турция, Гърция и Италия, пише днес белградският вестник "Блиц".
Бизнесмените се безпокоят, че ще загубят пазара, където годишно печелят 280 мил. евро от продажба на строителни материали, мебели, брашно, житни култури, електрическа енергия.
Вестникът припомня, че на 20 юли косовските власти забраниха продажбата на сръбски стоки в Косово, с което, както заявиха, искат да приложат реципрочни мерки заради решението на Белград да не признава митническите печати със знака на едностранно провъзгласената Република Косово.
Правителството на Сърбия окачестви стъпката на Прищина като
"антиевропейски акт",
който нарушава Централноевропейското споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА).
В момента граничните пунктове Бърняк и Ярине в северната част на Косово, около които възникна кризата, са под контрола на мисията на НАТО в Косово – КейФОР.
Алиансът заяви в декларация вчера, че се е съгласил да отвори отново пунктовете за доставка на храна и хуманитарни стоки от Сърбия, но умиротворителите ще продължат да охраняват пунктовете
до средата на септември.
При необходимост този срок може да бъде удължен. КейФОР ще отговаря за управлението и контрола на двата гранични пункта.
Сърбия се е съгласила и споразумението е било сключено от командващия мисията Ерхард Бюлер и двама сръбски представители - министъра за Косово и Метохия Горан Богданович и дипломата Борко Стефанович, главен преговарящ в диалога между Белград и Прищина.
В споразумението се посочва още, че Сърбия ще премахне барикадите по пътищата, които попречиха на войници от НАТО да достигнат до базите си в северната част на Косово.
НАТО не уточни кой ще поеме контрола на оспорваните граници след крайния срок, но датата съвпада с посредническите усилия на ЕС да продължи преговорите между Косово и Сърбия, посочва АП.
Споразумението обаче веднага беше
отхвърлено от Прищина,
тъй като пренебрегвало нейната главна цел да разположи там своя полиция и митничари.
Засега не е ясно дали косовското сръбско малцинство ще приеме споразумението. Според очевидци блокадите не са премахнати от главните пътища в северната част на страната, граничеща със Сърбия.
НАТО заяви, че ще разположи батальон от резервния състав от Германия в Косово, за да окаже подкрепа на войниците, които са на пост от началото на кризата. Той ще бъде съставен от около 550 германски и 150 австрийски войници. Първите 50 германски войници от батальона кацнаха вчера в контролираната от НАТО част на главното косовско летище край Прищина.
В интерес на Сърбия е ситуацията в северната част на Косово да остане мирна, заяви генерал Бюлер, цитиран от Танюг. Същевременно той изрази увереност, че хората няма защо да се безпокоят от възможни големи инциденти в Южно Косово.
В интервю за вестник "Тагесшпигел" Бюлер каза, че двете страни, както и международната общност имат голям интерес диалогът да продължи и като условие за това сегашната напрегната ситуация да се успокои.
На ниво ЕС също ще има нови преговори, заяви Бюлер. Той посочи, че граничните пунктове Бърняк и Ярине остават отворени за цивилен транспорт и хуманитарни доставки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!