С ръбската полиция арестува седем души на различни места в Сърбия, заподозрени в избиването на над 1000 мюсюлмани в Кравице, в покрайнините на Сребреница, съобщи Танюг. Още един, осми заподозрян, е задържан през деня, съобщи електронното издание на сръбския вестник „Блиц“.
Останките на жертвите са били заровени в няколко масови гроба, но бяха открити и идентифицирани.
През юли 1995 г. водените от Ратко Младич сръбски сили избиха в Сребреница над 8000 босненски мюсюлмани – мъже и момчета.
Сред арестуваните е командирът на една от частите в Специалната полицейска бригада на босненската сръбска полиция Неделко Милидрагович, известен като „Неджо Касапина“, който след войната разви успешен бизнес в Сърбия.
Сръбската Прокуратура за военните престъпления и МВР
издирват още няколко души,
за които се предполага, че се намират в съседни страни, допълва Танюг.
Сърбия вече изправи пред съда мъж, който отвел група пленници от Сребреница на място, където да бъдат убити. През 2011 г. тя арестува Младич и го изпрати в Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия в Хага.
Арестите са
послание, че нито жертвите в Сребреница, нито извършителите на военни престъпления ще бъдат забравени,
заяви заместник прокурорът за военните престъпления Бруно Векарич, цитиран от Танюг. „Става въпрос за едно от най-масовите военни престъпления, срещу над 1000 души“, допълни той.
„Формиран е общ следователски екип на сръбското МВР и Прокуратурата за военните престъпления, който за първи път в Сърбия решава случая „Сребреница“, ако изключим делото „Скорпиони“, участниците в което бяха осъдени като цяло на максимални наказания затвор“, каза Векарич.
Главният прокурор на Международния трибунал в Хага Серж Брамерц оцени днес, че арестите са
потвърждение за подобряване на регионалното сътрудничество
между прокуратурите на страните от бивша Югославия, предаде Танюг. Брамерц потвърди, че Международният трибунал е предоставил определена информация във връзка с този случай и заяви, че не е оказван никакъв политически натиск заподозрените да бъдат арестувани.
„Във всеки случай трибуналът в Хага няма да се занимава с тях. Това е случай, по който работиха колегите от Босна и Херцеговина и от Белград и разбира се, с него ще се занимават местните съдилища“, каза Брамерц пред журналисти в столицата на босненската Република Сръбска Баня Лука, където е на работно посещение.
Босненската прокуратура също изрази задоволство
във връзка с арестите и съобщи, че акцията е била извършена чрез постоянен контакт и координация между главния прокурор на Босна и Херцеговина – Горан Салихович и прокурорът за военните престъпления на Сърбия – Бруно Векарич, предаде агенция Фена.
Сътрудничеството между двете прокуратури продължава и по-нанатък, в посока на задържането и съдебните процеси и на останалите извършители на това и други военни престъпления, се казва в съобщение на босненската прокуратура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!