Д епутати от опозиционна партия четири пъти днес пускаха сълзотворен газ в парламента на Косово, за да спрат гласуването на споразумението за определяне на границата с Черна гора. Споразумението е ключово за кандидатурата на Прищина за членство в ЕС.
Късно вечерта парламентът ратифицира споразумението.
След като гъст дим изпълни парламента, всички депутати трябваше да се евакуират, посочва кореспондентът на Франс прес.
Юнкер: Западните Балкани не отговарят на условията за влизане в ЕС
Първоначално не беше ясно кой точно е хвърлил контейнера с газа, но той дойде от района на пейките, заемани от депутати от партията на опозиционната националистическа левица „Ветевендосе“ (Самоопределение), посочват местни медии. Партията твърдо се противопоставя на сделката, заявявайки, че тя ще лиши Албания от няколко хиляди декара земя.
"Икономист": Размяна на територии ще отвори ада на Балканите
След почивката и връщането на депутатите в залата обаче отново, още три пъти бе активиран сълзотворен газ.
Косовската полиция задържа петима депутати от движението "Самоопределение".
Международните представители в Прищина заявиха, че са смаяни от насилието и сълзотворния газ в парламента, но продължиха да настояват споразумението да бъде ратифицирано днес.
В залата на косовския парламент бе и посланикът на САЩ в Прищина Грег Делауи. Той осъди пускането на сълзотворен газ в парламентарната зала и заяви, че насилието като политически инструмент няма място в Косово. Делауи поиска депутатите отново да се съберат и да гласуват.
Opposition MPs in Kosovo release tear gas into Parliament to prevent a vote pic.twitter.com/8mm6yLdhmc
— The Independent (@Independent) March 21, 2018
По време на паузата след прекратяването на заседанието заради сълзотворния газ, Делауи и шефката на представителството на ЕС в Прищина Наталия Апостолова отново се срещнаха с председателя на парламента Кадри Весели. Рано тази сутрин Весели се срещна с посланиците на пет западни страни и Апостолова и ги увери, че "драмата" със споразумението за демаркацията днес ще приключи.
Ратификацията на това споразумение е и едно от условията за либерализация на визовия режим за косовски граждани в Европейския съюз.
Днес бе четвъртият опит за гласуване по споразумението с Черна гора, което е подписано още през 2015 г. и вече е ратифицирано от Черна гора. До днес косовският парламент не успяваше да събере необходимото мнозинство от две трети, или 80 от общо 120 гласа.
По време на дебата лидерът на "Самоопределение" Албин Курти предложи да се заяви на Черна гора, че "Косово не приема споразумението" и поиска организирането на международна конференция за нова демаркация на границата, съобщи АФП.
Президентът на Косово Хашим Тачи осъди случващото се в парламента и написа във Фейсбук, че днес по света от Прищина е изпратена много лоша картина за Косово.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!