Босненски мюсюлманин се разплака днес, докато даваше показания на съдебния процес срещу Радован Караджич.
Процесът в Хагския трибунал срещу лидера на босненските сърби по обвинение във военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид по време на войната в Босна (1992-1995 г.) беше възобновен след отлагане от 2 март по процедурни причини.
Самият Караджич настоява, че е невинен, но ако бъде осъден, може да получи присъда доживотен затвор. Той твърди, че преди войната мюсюлманите планирали да превърнат Босна в ислямска република.
Сулейман Црънцало разказа пред съда как жена му е била убита от снаряд, който паднал върху оживен сараевски пазар. Той триеше сълзите си с кърпичка, докато разказваше на съдиите от Хагския трибунал как се е мъчил да отгледа двете си деца след обстрела на пазара Меркале на 28 август 1995 г., в който бяха убити десетки мирни жители.
Нападението на пазара, за което се обвинява артилерията на босненските сърби, бе едно от най-големите зверства по време на четиригодишната обсада на Сараево.
Караджич твърди, че сръбската страна не носи отговорност за нападението срещу пазара Меркале. Той каза на Црънцало, че ще му покаже кого трябва да вини за това.
Сърбите винаги са хвърляли вината за обстрела върху мюсюлманските сили. При нападението бяха убити 43 души и ранени 75.
В първите си свидетелски показания Црънцало директно спомена Караджич
Той каза, че е чул бившия босненски сръбски лидер да казва в реч през 1992 г., че всяка мюсюлманска къща в град Пале трябва да бъде разрушена, за да се защитят сръбските домове. Това бяха ужасни думи за нас, каза свидетелят.
По-рано днес Радован Караджич обвини първия свидетел на обвинението в съчиняване на показания за масово убийство.
Караджич, който води сам своята защита, посвети над три часа на опити да дискредитира босненския мюсюлмански работник в мина Ахмет Жулич, който даде показания в продължение на почти час и половина.
Жулич, който е бил пленник в сръбски лагер в района на Сански Мост (Северозападна Босна) в началото на войната, заяви пред съда, че е бил свидетел на убийството на около 20 мюсюлмани през юни 1992 г., които били заставени да изкопаят собствените си гробове, а след това били застреляни или им били прерязани гърлата от сръбски касапин.
Той разказа, че се е спасил от убийство, защото негов бивш учител се застъпил за него.
Караджич определи казаното като лъжа
и каза, че касапинът е готов да съди Жулич за клевета и лъжесвидетелство.
Твърдя, че вие сте съчинили цялото събитие, заяви Караджич.
Жулич отговори като посочи белег на врата си, който касапинът оставил, когато започнал да го реже.
Направиха ми белег във формата на кръст, каза Жулич. Той каза, че сърбите също му избили няколко зъба, когато навряли дулото на оръжие в устата му по време на същия инцидент.
Председателстващият съдия О-гон Куон на няколко пъти призова Караджич да не се бави по време на дългия кръстосан разпит.
Свидетелят обясни, че е бил в няколко сръбски лагера за задържане през периода от юни до ноември 1992 г.
Имам кошмари, сънувам хора, които умират край мен, това се случи и миналата нощ, каза Жулич пред съда.
Решението на Караджич да се защитава сам и да бомбардира свидетеля с въпроси напомня на защитната стратегия на бившия югославски президент Слободан Милошевич, отбелязва АП.
Обвинението има общо 300 часа за представяне на своите доказателства. Следващият свидетел в процеса ще бъде Сулейман Црънчало, който е свидетелствал и по делото срещу Мочило Краишник за етническото прочестване на мюсюлмани в района на Пале.
Сред останалите свидетели на обвинението има бивши представители на международни мисии в Босна, дипломати, кореспондентът на телевизия "Скай нюз" Арно ван Линден, отразявал през 1991-1995 г. войната в Босна, местни жители.
Част от свидетелите са защитени и ще дават показания под номера, без да се оповестяват имената им.
64-годишният Караджич бойкотира откриването на процеса срещу него 26 октомври 2009 г. На следващия ден той отказа да присъства на встъпителната пледоария на прокурора, който го обвини, че е бил "върховен командващ" на "етническото прочистване" в Босна.
След това процесът бе отложен за четири месеца до 1 март и бе подновен с встъпителната пледоария на обвиняемия, продължила два дни, преди да бъде отново прекъснат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!