Група световни артисти и учени осъдиха твърдите действия на турските власти срещу протестиращите в парка "Гези" в писмо от цяла страница, адресирано до министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган.
Текстът бе публикуван вчера в британския вестник "Таймс", съобщава електронното издание "Хюриет дейли нюз".
Писмото е подписано от личности, известни със своята активна позиция, като Шон Пен, Сюзън Сарандън, Бен Кингсли и режисьорът Дейвид Линч. В него те описват турското правителство като
"диктаторски режим"
и критикуват безкомпромисното отношение на Ердоган към исканията на протестиращите.
"Заповедите на министър-председателя доведоха до смъртта на петима невинни млади хора", пишат авторите и допълват, че той може да бъде призован да даде обяснение за полицейското насилие пред Европейския съд за правата на човека.
Те сравняват контрамитингите, организирани от управляващата Партия на справедливостта и развитието, с годишните Нюрнбергски митинги, организирани от нацистите (в периода 1923-1938 г. - бел.ред.)
"Само дни след като разчистихте площад "Таксим" и парка "Гези", прибягвайки до изключително брутална сила, вие проведохте митинг в Истанбул, напомнящ на Нюрнбергски митинг, с пълно незачитане към петимата загинали, чието единствено престъпление беше, че бяха против вашето диктаторско управление", се казва в писмото.
Там е подчертано още, че
в Турция са осъдени и затворени
повече журналисти отколкото в Иран и Китай взети заедно.
"Нещо повече, вие описвате протестиращите като скитници, крадци и хулигани, дори заявявате, че може да са ръководени от чужбина терористи. В действителност това са просто млади хора, които очакват Турция да остане светска република, както беше замислена от своя основател Кемал Ататюрк", се допълва в писмото.
Андрю Манго, биографът на Мустафа Кемал Ататюрк, и Фазъл Сай, турски пианист, който беше осъден наскоро за богохулство заради негови коментари в "Туитър", също са сред подписалите писмото.
Към тях се присъединяват и ирландската писателка Една О'Брайън, британският депутат от лейбъристите Джеръми Корбин, актрисата Ванеса Редгрейв, британският режисьор от турски произход Фуад Кавур, унгарският кинодеец Вилмош Жигмонд и американският писател и журналист на свободна практика Клеър Берлински.
В края на юни 100 известни турски писатели, актьори и интелектуалци, начело с носителя на Нобелова награда за литература Орхан Памук, също публикуваха във вестниците протестна декларация под наслов "Угрижени сме" визирайки събитията около парка "Гези".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!