Сравнителните анализи на средните месечни заплати и средните месечни разходи показват, че стандартът в Сърбия е най-нисък от всички страни в бивша Югославия, пише сръбският вестник "Вечерне новости".
Ако се гледа по цените в магазините, сърбите не са толкова зле, защото в Сърбия храната е само с няколко процента по-скъпа от Македония, Черна гора и Босна, и малко по-евтина от Хърватия и Словения.
По заплати обаче сърбите изпреварват само Македония, и то с 30 евро, а на останалите съседи могат само да завиждат.
"Евростат" нарежда Сърбия сред десетте страни с най-ниски цени на стария континент.
Според агенцията цените в Сърбия са двойно по-ниски от средните за ЕС. Храната сърбите плащат малко по-скъпо - 80,6% от средното за ЕС.
На средната заплата в Сърбия не й достигат най-малко 15% да покрие средностатистическата потребителска кошница.
Средната заплата в Сърбия е около 360 евро. Сърбите дават за храна и напитки 41 процента от заплатите си.
Сред останалите страни от бивша Югославия най-изгодно се пазарува в Македония - цените там са 61% от средните за Европа, а храната е 58,8%.
Средната заплата в Македония е 330 евро, а за храна и напитки се харчат 41% от доходите.
С още по-ниски цени са черногорците - 45,7% от средните европейски стойности, а за храната плащат 76,8% от европейските цени. Заплатите обаче са средно 470 евро.
В Босна средната заплата е малко над 400 евро, а цените им са 47,2% от средните за Европа. Босненците дават за храна и напитки 33% от доходите си.
Колкото по на запад се отива, толкова повече растат и цените.
Хърватските цени са с 18,5% по-високи от сръбските, а храната им е по-скъпа с 13% и от средните стойности за Европа. Заплатите им обаче са двойно по-високи от сръбските - 730 евро.
В Словения хранителните продукти са двойно по-скъпи, отколкото в Сърбия.
Средната заплата на словенците е почти три пъти по-висока от сръбската - 930 евро.
Според "Евростат" цените в Словения са 30% по-високи от сръбските и 20% по-ниски от средните за Европа. Само храната е с 8% по-скъпа от средните цени за Европа.
Апартамент от 55 квадрата в центъра на Белград може да се наеме за около 300 евро, в Загреб - за 350 до 450 евро, в Сараево - 250-300 евро, както и в Подгорица. В Любляна средният наем е 350 евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!