Сръбската полиция премахна спорен паметник на албански бойци въпреки предупрежденията, че подобно действие би могло да предизвика насилствени реакции.
Властите в Белград наредиха местните власти в сръбския град Прешево, в който живеят предимно албанци, да премахнат монумента, издигнат през декември.
Местни представители отказаха да се съгласят, което накара правителството да нареди демонтирането му.
Сърбия третира албанските бойци, които водиха битки с властите от 1999 г. до сделката за мир и амнистия през 2001 г. като терористи.
Сърбия показа достатъчно търпение, но също така изпрати ясно и силно послание, че законът трябва да се спазва и никой не е по-силен от държавата, заяви премиерът Ивица Дачич, след като мраморният паметник беше премахнат.
Демонтирането на монумента беше извършено в присъствието на около 200 елитни полицаи и премина без инциденти. Впоследствие
правителството на Косово изрази огорчение по повод премахването на паметника
на бойците на т.нар Армия за освобождение на Прешево, Буяновац и Медведжа (АОПБМ) в Прешево и заяви, че това поставя под въпрос процеса на диалог между Белград и Прищина, предаде Танюг.
"Този грозен акт на сръбското правителство сериозно поставя в опасност процеса на диалог за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия и пряката отговорност за това е на Сърбия", се казва в съобщение на косовското правителство.
Неуспехът на сръбското правителство да намери решение на проблема чрез диалог показва, че диалогът все още не е част от правителствената политика на Сърбия що се отнася до албанците, се добавя в съобщението.
Косовското правителство смята, че отстраняването на паметника е още едно доказателство, че омразата към албанците в Прешевската долина все още е жива и се храни с такива действия на наследниците на геноцидната политика на Милошевич.
"Този нецивилизован акт на сръбското правителство да премахне паметника няма да промени историята и спомените на албанците където и да са. Напротив, само ги подсилва и напомня, че с политиката си Сърбия остава същата онази страна от миналия век", се добавя в съобщението.
Косовското правителство призова албанците от Прешевската долина и гражданите на Косово да не отговарят на "подлата провокация на Сърбия".
"Трябва да вярваме в ценностите на цивилизацията, а не в антиценностите, които изповядва Сърбия и които са осъдени от страна на демократичния западен свят", заявява косовското правителство.
Действията на сръбската полиция противоречат на основните човешки права и на Европейската харта за местно самоуправление и показва липса на готовност да бъде намерено решение по пътя на диалога, заяви президентът на Косово Атифете Яхяга.
Премахването на паметника противоречи на волята на гражданите от Прешевската долина, изразена чрез местните общински съвети, които са легитимни и легални структури, се казва още в изявление на кабинета на президента.
Атифете Яхяга призова към мир и създаване на климат на доверие, за да се установи отново диалог с цел да се намери колкото може по-приемливо решение, се казва в съобщението.
Председателят на парламента на Косово Якуп Красничи осъди премахването на паметника на АОПБМ и направи оценката, че този акт не допринася за мира и стабилността в региона, нито за процеса на разговори за нормализиране на отношенята между Белград и Прищина.
Премахването на паметника е доказателство, че Белград продължава да произвежда дестабилизация, да подстрекава към конфликти и омраза между народите, се казва в изявление на Красничи, предоставено на медиите.
Този подъл акт на Белград още веднъж доказва, че сегашната власт в Сърбия с нищо не е е променила логиката, манталитета и начина на управление на Слободан Милошевич, се казва изявлението на председателя на косовския парламент.
Красничи призова албанците в южна Сърбия към хладнокръвие, за да не станат жертви на провокациите на Белград, колкото и болезнени да са те.
Албанското правителство също осъди премахването на паметника
и оцени този акт като "последователно потвърждение на албанофобията на властите в Белград, ясно потвърждение, че расисткото антиалбанско наследство на Слободан Милошевич все още е живо и доминира в официалната политика на Белград".
Според правителството в Тирана този акт е потвърдил, че Белград нарушава закона и международните конвенции.
Албанското правителство призовава международните институции да спрат албанофобската буря, която често се появява в региона като фактор, който заплашва мира и стабилността, пише в съобщението.
Същевременно правителството поздравява и дава пълната си подкрепа на умерената позиция на местните власти и албанците в Прешевската долина спрямо сръбския терор и им гарантира, че Албания винаги е подкрепяла и ще подкрепя човешките и национални права и свободи на албанците в региона, за които в никакъв случай не може да има по-различни стандарти от онези, които Белград иска за сърбите в северна Митровица, се казва в съобщението на албанското правителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!