И стински смут на пресконференция за представяне на 100-те най-големи предприятия в Сърбия предизвика информацията, че на четвърто място е фирма, която има капитал 1,5 млрд. евро, но в нея не е регистриран нито един служител, нито път е отчела някакви приходи, съобщава белградският в. "Политика".
Фирмата е регистрирана в Белград с предмет на дейност финансови услуги, но никой не може да каже с какво всъщност се занимава.
При проверка на данните за регистрация обаче е установено, че този огромен капитал не е в пари, а в злато и диаманти.
Самата компания е основана с капитал от 500 евро, както и всяка друга фирма в Сърбия. 80% от капитала принадлежи на фирма от Кипър, а 20% - на физическо лице.
Според сръбските закони непарични дялове в капитала могат да бъдат вещи, движимо и недвижимо имущество, права, пари, ценни книжа, авторски права и други. Агенцията за стопански регистри контролира само дали предприятието изпълнява условията за регистрация, без да проверява стойността на непаричните дялове.
Според познавачи собственикът на капитала е известна и голяма кипърска фирма, а мотивът да регистрират капитала от 1,5 милиарда евро в злато и диаманти, е че в Сърбия за такова имущество не се плащат данъци. С други думи, формално правно собственик на златото и диамантите е фирмата в Белград, независимо че учредителят й е от Кипър.
Именно заради златото и диамантите Сърбия може да се превърне в данъчен рай вместо Кипър, в който досега сръбските бизнесмени регистрираха офшорни компании, отбелязва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!