Гръцкият премиер Георгиос Папандреу обяви драстични персонални и структурни промени в своя кабинет, след като в един истински среднощен трилър, продължил до ранни зори, обърна "с краката нагоре" досегашното разпределение на постове в своя екип, съобщи гръцката агенция АНА-МПА.
Креслата си в новото правителство запазват вицепремиерът Теодорос Пангалос, държавният министър Харис Памбукис, а също министрите на финансите, на външните работи, на националната отбрана, на образованието, на инфраструктурата, транспорта и мрежите, на околната среда, на културата и туризма.
Новият кабинет е по-многоброен и се състои от 48 членове
(досегашният бе 37). В него министрите са 16 (в предишния бяха 15), седем са заместник-министри, които имат ранг на втори министри (преди това те бяха двама), а 24 са заместник-министрите (в стария кабинет имаше 19).
От досегашното правителство са отстранени Катерина Бадзели - министър на аграрното развитие, а също двама заместник-министри на икономиката и един заместник-министър на правосъдието, които са включени в листите за местните избори през ноември.
Предполага се, че досегашният заместник-министър на аграрното развитие Михалис Кархимакис ще бъде предложен за поста секретар на управляващата Социалистическа партия ПАСОК, тъй като на досегашния - Костас Скандалидис, е поверен министерския пост на аграрното развитие и храните.
В новото правителство влизат
министри, участвали в предишни правителства на бившите премиери-социалисти
Андреас Папандреу и Костас Симитис, като Костас Скандалидвис, Христос Папуцис и Тилемахос Хитирис.
Новото министерство по морските въпроси и островите се поема от стария депутат от управляващата Социалистическа партия ПАСОК Янис Диамандидис.
Досегашният министър за защита на гражданите Михалис Хрисохоидис е преместен в министерството на развитието и конкурентноспособността.
Андреас Ловердос от министерството на труда става министър на здравеопазването.
Досегашният заместник-министър на външните работи
Димитрис Друцас е повишен в министър на външните работи,
пост, който той досега изпълняваше, но като заместник-министър с ранг на втори външен министър, тъй като премиерът Георгиос Папандреу формално заемаше този пост.
Лука Кацели от министерство на икономиката е преместена в министерство на труда, а досегашният здравен министър Марилиза Ксеноянакопулу става заместник външен министър с ранг на втори министър и ще отговаря по европейските въпроси.
Постове в новия кабинет получават също Панайотис Ригас и Динос Ровлиас, като заместник-министри на развитието.
Димитрис Долис става заместник-министър на външните работи, Манолис Отонас и Михалис Тимосидис стават заместник-министри за защита на гражданите и на здравеопазването.
Милена Апостолаки става заместник-министър на аграрното развитие, Анна Далара - заместник-министър на труда и ще отговаря също и за емигрантската политика, старият синдикалист Янис Куцукос е назначен за заместник-минисър на аграрното развитие, а Димитрис Куселас - за заместник-министър на финансите.
Василис Кенгероглу става заместник-министър на труда, а Христос Айдонис - заместник-министър на здравеопазването и ще отговаря също и за спорта.
Заместник-министрите Георгиос Кутруманис, Никос Сифунакис и Фофи Генимата са повишени в ранг на втори министри.
Новите министри ще положат клетва днес по обяд пред президента на страната, а министерският съвет в пълния си състав ще заседава в петък в Солун.
Опозиционни партии в Гърция разкритикуваха промените,
съобщават гръцките медии.
Представителят на десноценстристката партия Нова демокрация Панос Панайотопулос заяви, че не е било нужно 11 месеца, за да може премиерът Папандреу за една нощ в рамките на едни комико-трагични задкулисни игри да признае провала на своето правителство.
Ремонтът на кабинета е продукт на натиск и компромиси, неговата цена обаче ще бъде заплатена не само от някои негови представители, но и от народа, каза още представителят на консервативната опозиция.
От своя страна гръцката Комунистическа партия заяви, че в стремежа си да направи промени премиерът е търсел министри, способни да прилагат неотклонно "варварската антинародна политика" и едновременно с това "да лъжат народа".
Политиката, която тласка народа към фалит, не е резултат от грешки или лоша координация на правителството, а следствие от стратегията, обслужваща интересите на монополите, смята Комунистическата партия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!