Френски сенатори и депутати внесоха обжалване пред Конституционния съвет (Конституционния съд) на страната на закона, криминализиращ отричането на арменския геноцид в Османската империя през 1915 г., предаде АФП.
Френският Сенат прие законопроекта, определящ като противозаконно отричането на всеки геноцид, признат от френските закони, включително арменския, на 23 януари. Това предизвика дипломатическа криза между Анкара и Париж и доведе до замразяване от страна на Анкара на политическото и военно сътрудничество с Франция.
Турция е важен стратегически партньор на Франция, напомня агенцията.
Седемдесет и двама сенатори и 65 депутати са внесли в Конституционния съвет искането за отмяна на закона, при положение, че само 60 са достатъчни, за да бъде сезиран съветът.
Той може да забрани закон, който сметне за противоконституционен, ако бъде сезиран от 60 сенатори, 60 депутати, държавния глава или председателя на някоя от двете парламентарни камари.
Протестът на сенаторите
блокира процедурата,
според която президентът обнародва закона и той влиза в сила в 15-дневен срок след приемането на текста, ако последният не бъде оспорен.
Конституционният съвет трябва да се произнесе в едномесечен срок, който може да бъде съкратен до осем дни по искане на правителството, уточнява АФП.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган
приветства сезирането на Конституционния съвет,
предаде АФП, като се позовава на турските телевизии.
"Това е стъпка, съответстваща на това, което е Франция. Надявам се, че Конституционният съвет ще направи необходимото", е посочил Ердоган пред журналисти.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу благодари сенаторите и депутатите, внесли обжалването.
Френските депутати и сенатори поискаха да се зачита свободата на изразяване, каза пред Анадолската агенция Давутоглу, който е на посещение в Белград за участие в неформална министерска среща на Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа.
Давутоглу изрази надежда
"турско-френското приятелство да победи на края".
"Напрежението във френско-турските отношения ще намалее. Имаше риск от скъсване (на отношенията). За момента изглежда, че това скъсване е избегнато. Ние очакваме сега решението на Конституционния съвет", заяви говорителят на турското посолство в Париж Енгин Солакоглу.
"Законът бе определен като противоконституционен от законодателната комисия (на френския Сенат). Ние виждаме с голямо задоволство, че има парламентаристи, които зачитат правото", добави говорителят.
Той каза, че сега ситуацията е по-малко напрегната, но е ситуация на очакване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!