Близо две десетилетия от разпадането на Югославия всичките седем държави, нейни приемници, все още имат редица гранични спорове, които могат за отложат членството им в Европейския съюз.
Словения, единствената бивша югославска република, присъединила се към ЕС, наложи вето на преговорите за членство на Хърватия през декември миналата година заради спор за границата по суша и море. Ветото вероятно ще попречи на Хърватия да приключи преговорите тази година. В понеделник бившият президент на Финландия Марти Ахтисаари каза, че спорът може да бъде изпратен на арбитраж.
Всички останали балкански страни искат да се присъединят към ЕС, но може да се сблъскат с подобни проблеми. От друга страна границите на бивша Югославия със съседните Италия, Австрия, Унгария, Румъния, Албания, България и Гърция никога не са били оспорвани.
Словения и Хърватия спорят за около 6 км от общо 664 км граница по суша, както и за морската граница в северната част на Адриатическо море. Няколко опита за решаване на граничния спор претърпяха неуспех, а двете страни предстои да се договорят за
международна процедура за решаване на спора. Европейската комисия се опитва да посредничи в спора, ако двете държави са съгласни за това.
Хърватия и Босна имат няколко спорни точки по границата им по суша и в южната част на Адриатическо море, където има спор за два малки острова. Босна казва също, че плановете на Хърватия да построи мост на южното адриатическо крайбрежие ще усложни достъпа й до международни води.
Хърватия и Сърбия до голяма степен са решили граничните си проблеми с изключение на малко парче земя покрай река Дунав. С временно споразумение Хърватия и Сърбия си поделят контрола над два спорни острова.
Хърватия и Черна гора се споразумяха да решат спора си за полуостров Превлака в южната част на Адриатическо море пред международен съд.
Сърбия и Косово: Сърбия отказва да признае Косово, което обяви независимост през февруари 2008 г. и все още го смята за своя територия. Границата между тях е с дължина 352 км и е неясна в няколко участъка.
Сърбия и Босна: Няколко села бяха отнети от Сърбия по течението на река Лим. Сърбия няколко пъти предложи размяна на земи с Босна, но засега не е постигнато споразумение.
Сърбия и Черна гора: Двете държави все още работят върху малки части от границата си, след като Черна гора обяви независимост през 2006 г.
Сърбия и Македония: Принадлежността на малки участъци от границата все още не са определени, но въпросът не е използван политически от никоя от двете страни.
Македония и Косово, докато бе част от Сърбия, от години не бяха в състояние да се споразумеят за границата и по-точно за няколко километра близо до село Дебалде. Проблемът бе решен с помощта на САЩ и ЕС. Очертаването на границата започна миналата година и трябва да приключи през тази.
Косово и Черна гора: Според косовските власти принадлежността на около 1500 хка от граничните участъци ще бъдат обсъдени с Черна гора, но разговори между двете държави все още не са започнали.
Сърбия казва, че всеки опит на косовското правителство да реши граничните си проблеми с Македония нарушава териториалната й цялост.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!