Месец преди парламентарните избори в Гърция се разгоря остър спор за бъдещето на петролопровода Бургас-Александруполис.
Петролопроводът ще постави Гърция в центъра на енергийната карта на Европа, заяви гръцкият външен министър Дора Бакояни в отговор на изказването на лидера на основната опозиционна партия ПАСОК Георгиос Папандреу.
На среща в Александруполис Папандреу изрази недоволство от междудържавното споразумение между Гърция и Русия и каза, че иска да бъдат решени въпросите за екологична сигурност в зоната на петролопровода.
Според Бакояни "без повод и причина Папандреу хвърли сянка върху двустранните отношения на Гърция с Русия, за чието балансирано развитие сегашното правителство неуморно работеше през последните години".
Тя подчерта, че "воденето на външна политика изисква отговорност и последователност".
Папандреу каза още в Александруполис, че проектът за петролопровода отговаря само на интересите на Русия.
Министърът на развитието Костис Хадзидакис призова опозиционния лидер да преразгледа всичките си изказвания за проекта и каза, че позицията му предизвиква удивление.
"Не може партия, която се стреми към властта, да поставя под съмнение национален проект от толкова голямо значение. Гражданите искат от всички политици ясни и отговорни позиции", каза Хадзидакис.
ПАСОК трябва да преразгледа изказването на своя лидер по темата за петролопровода, защото в противен случай възникват сериозни въпроси, подчерта министърът.
Георгиос Папаконстантину от ПАСОК се опита да омаловажи значението на изказването на Папандреу, но даде да се разбере, че е възможно забавяне на одобрението на документите за петролопровода.
Продължаване на държавната политика означава, че когато получиш вече сключени споразумения, гледаш не е ли необходимо да подобриш нещо, каза Папаконстантину.
След това или усъвършенстваш споразумението, ако има нещо съществено за подобряване, или го реализираш по най-добрия начин в името на интересите на страната, добави той.
Социологическите проучвания дават към момента преднина на опозиционната ПАСОК пред управляващата Нова демокрация с около 6% преди предсрочните парламентарни избори на 4 октомври.
Петролопроводът Бургас-Александруполис ще доставя руски петрол до терминали в Средиземноморието, заобикаляйки протоците Босфор и Дарданели в Турция, които вече са задръстени от натоварения трафик на танкери и други кораби.
Общата му дължина ще бъде около 300 километра. По него ще бъдат транспортирани около 35 млн. тона суров петрол годишно.
Срещу построяването му имаше протести и в България, тъй като петролът ще се кара до пристанище Бургас с танкери и екоорганизации и черноморски общини имат притеснения за екологичните последици.
След среща с руския премиер Владимир Путин Бойко Борисов заяви, че българското правителство ще има позиция по бъдещето на съвместните енергийни проекти, вкл. за петролопровода през ноември.
Няколко дни по-късно в остра статия президентът Първанов обвини Борисов, че е бил неподготвен на срещата с Путин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!