Общите избори в Сърбия в неделя изстреляха бившия вицепремиер Ивица Дачич и неговата Социалистическа партия на Сърбия (СПС) до позицията на неизбежен коалиционен съюзник, пише ДПА.
Заедно със своите два коалиционни партньора СПС удвои броя на местата си в парламента от 20 до 45 мандата, което я направи единствената партия, която е сигурна във всяка бъдеща коалиция. Изборният резултат на партията,
основана от бившия югославски лидер Слободан Милошевич,
бе увеличен от ефективния и гъвкав националистически популизъм на сегашния й лидер.
Дачич, който направи име в политиката през деветдесетте години като близък съюзник на Милошевич, започна да критикува Европейския съюз и Международния валутен фонд, дори когато той бе част от правителството, опитващо се да сключва споразумения с двете институции.
Сега той възнамерява да
иска поста премиер в замяна на своята подкрепа.
Неговите основни цели са Демократическата партия на Борис Тадич и вероятно Сръбската прогресивна партия на Томислав Николич.
Сръбската прогресивна партия спечели изборите в неделя, получавайки 73 мандата, следвана от Демократическата партия с 68 мандата, според данните на следящата изборите агенция Цесид. Изключвайки голяма коалиция, възможност, която вече бе пренебрегната от главните играчи, нито една от двете най-големи партии не може да формира правителство без СПС.
Политическите договорки започнаха още в нощта след изборите като
повечето наблюдатели оценяват, че Дачич още един път ще партнира на Тадич.
Във всеки случай коалицията се нуждае от само още една партия и вероятно ще включи и гласовете на малцинствените листи.
Част от пазарлъците са във връзка с втория тур на президентските избори на 20 май, в които досегашният президент Тадич и Николич са почти изравнени. И двамата кандидати търсят подкрепата на аутсайдери с цел да прескочат 50-процентната бариера. И отново Дачич, който участва в първия кръг и който излезе трети с около 15%, може би държи ключа.
Потенциалните партньори включват коалицията, водена от Либерално-демократическата партия, която има 20 места и Обединени региони на Сърбия, съюз воден от партията Г-17, който бе част от коалицията около Тадич през 2008 г. , който има 16 мандата.
Либерално-демократическата партия и Обединени региони на Сърбия отхвърлиха възможността за съюз с Николич и Сръбската прогресивна партия.
Демократическата партия на Сърбия на бившия премиер Воислав Кощуница, която има 20 мандата, е дисквалифицирана да формира коалиция с проевропейските партии заради гръмогласната си съпротива на членството в ЕС.
Преговорите за следващото правителство се очаква да продължат седмици наред.
Крайният законов срок е 90 дни.
След това Сърбия спешно ще трябва да сложи ред във финансите си, за да започне реформи, които имат за цел да намалят разходите до устойчиви нива, както и да продължи да нормализира отношенията си с бившата провинция Косово с цел да осигури начало на присъединителни преговори с ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!