Мафията в Косово се превърна във водеща сила в Прищина и през последните години инвестира няколко милиарда долари в недвижими имоти.
Това се казва в доклад на Световната мрежа за сигурност (СМС), която се намира в Ню Йорк.
Според документа броят на новите сгради и бензиностанциите нараства лавинообразно, въпреки че безработицата в страната е над 40%, а износът е около 5%-7% от брутния вътрешен продукт (БВП).
В същото време организираната престъпност успява и да наложи свой контрол върху много политически среди.
В документа се казва, че престъпните групи от Прищина и Подгорица съвместно изнасят нелегални стоки и през морските пътища. Според доклада прането на пари се извършва и на територията на Черна гора в полза на косовските престъпни групи.
Броят на висящите дела в Косово е огромен - около 300 хил., или едно дело на всеки пет граждани.
Според данни от водещите световни медии отношението и респектът на хората в страната към закона нямат нищо общо със стандарта в Европа.
Експертите са убедени, че корупцията на най-високо ниво в държавата е основният фактор за съществуването на организираната престъпност в Западните Балкани.
Престъпниците използват връзките между бизнесмените, силите на реда и политиците и по този начин влизат в държавния апарат, се казва още в доклада.
Според експертите по-голямата част от международните помощи за Косово през последните изобщо не са достигнали до местната икономика, а са били директно пренасочени към мафията.
Важно е да се отбележи, че около една трета от БВП на Косово се генерира от външна помощ.
Проблемът става още по-голям, когато се добавят и злоупотребите на служители на Организацията на обединените нации (ООН) от 1999 г. насам, се казва в доклада.
Вече бивши служители на организацията са започнали бизнес в страната заедно с личности, свързвани с престъпния свят, което е затвърдило статута на мафията в икономиката на Косово.
Експертите определят Балканите и Южна Италия като най-слабите места в борбата срещу организираната престъпност.
Още по тревожно е създаването на етнически смесени банди, които вербували хора от различни държави, за да адаптират по-добре операциите си към местните условия.
Според доклада за момента това са банди с българско и румънско участие, както и такива с членове от Хърватска и Черна гора. Албанците пък се присъединявали към гръцки банди, докато турците - към банди в Косово, България и Македония.
Те са убедени, че за премахването на мафията по тези места ще бъде необходимо време, но никой от тях не може да посочи кога и дали организираната престъпност ще бъде напълно елиминирана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!