Комисията по европейските въпроси на словенския парламент одобри единодушно деблокирането на преговорите между Хърватия и Европейския съюз (ЕС).
Поради спор за морската граница, деляща двете бивши югославски републики, властите в Любляна до неотдавна блокираха присъединителния процес на Хърватия.
Кабинетът трябва да представи на депутатите своята инициатива за арбитражното споразумение за граничния спор до 1 октомври.
Председателят на парламента Павел Гантар каза, че това решение на парламента е "задължително" за правителството. Това на практика означава, че през тази седмица трябва да бъде свикано още едно извънредно заседание на парламента, посветено на арбитражното споразумение.
С решението на комисията се отварят шест нови и се затварят пет глави от присъединителните преговори на властите в Загреб, съобщи председателят й Матияж Франгеш.
Той каза, че при всяко отваряне или затваряне на дадена глава Словения ще дава едностранни изявления, с които ще защитава своите интереси в процеса на преговорите.
Словенският премиер Борут Пахорс също увери депутатите, че и след деблокирането на преговорите за членство на Хърватия словенските интереси ще бъдат защитени в рамките на бъдещите преговори за границата и евентуалния арбитраж.
Пахор заяви, че споразумението за границата ще се основава на предложението на еврокомисаря по разширяването Оли Рен и се позова на своята договорка с хърватския премиер Ядранка Косор и гаранциите на шведското председателство на ЕС.
Опозиционната Словенска народна партия заяви, че ако парламентът приеме арбитражно споразумение, партията ще настоява за референдум за приемането на Хърватия в ЕС.
Говорителят на словенското министерство на външните работи Милан Балажич каза, че арбитражната процедура за решаване на граничния спор с Хърватия може да продължи от една до три години.
Идеално би било процесът на присъединяване на Хърватия към ЕС да протича паралелно с арбитража, каза Балажич и добави, че някои от хърватските преговорни глави Словения ще деблокира едва когато "бъде ясно как се развива решаването на граничния спор".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!