Ми истерство на културата на Република Македония и Националната университетска библиотека "Св. Климент Охридски" в Скопие са организирали в Белгия изложбата "Славянски ръкописи от Македония от 13-и до 19-и век".
"Използвани са исторически артефакти за аргументация на тезата, че Македония е
била в цялата хилядолетна история на човечеството нещо различно от
всички други държави, особено от България, че има отделна
македонска култура, език, нация и те съществуват, не както е истината -
от началото на ХХ век, а през цялата човешка история", каза разочаровано по този повод българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев.
Той беше единственият български представител на откриването. "Дойдох с надеждата да видим тук европейско поведение и че ще можем да се
похвалим с общо представяне на общата ни история, каквато е историята
на България и на Македония", коментира Ковачев пред български журналисти.
И уточни, че изложбата съдържа част от
българското културно наследство, което се намира в днешната
Република Македония, държава, съществуваща от 1991 г.
"Преди това такава държава не
е съществувала на нашата планета", напомни българският евродепутат и искрено разочарование от чутото от представителите на Скопие на откриването.
Изложбата е подредена в Кралския музей Мариемон (musee-mariemont.be) край южното белгийско градче Морланве (Morlanwelz).
Местните организатори, цитирани от кореспондента на БТА, отбелязват в анотацията, че днешните земи на Бившата югославска република Македония (БЮРМ) през вековете са били кръстопът на цивилизациите на Западните Балкани. Допълват, че БЮРМ пази ценни свидетелства на славянски ръкописи, а най-стойностните оригинали се съхраняват в библиотеката на Ватикана, във Виена, в Санкт Петербург, в Москва, в Одеса и в София.
Домакините уточняват, че изложбата се вписва в почти вековната традиция на музея да представя старинна писменост. По техните думи изложбата създава представа за развитието на писмената култура на Балканите, датираща от хилядолетие и свидетелства за обособяването на единна Европа на културните различия.
При откриването македонският министър на културата Елизабета Канческа Милевска не спомена София сред градовете, където се пазят най-ценните свидетелства за развитието на славянската писменост. Тя заяви, че "изложбата показва развитието на цивилизацията на територията на Македония".
Това била
"историческата истина, която отбелязва хилядолетното развитие на македонската култура и писменост"
- така каза Милевска пред няколкото десетки присъстващи - само македонски представители.
"Тези ръкописи са нашият своеобразен национален принос към настоящия процес на глобализация и мултикултурализъм сред народите в Европа и света. През призмата на своето културно наследство Македония има дълбоки корени", добави Милевска.
Изложбата е подредена в подземно помещение в музея, разположен в парк в околностите на малкото провинциално белгийско градче. Ще бъде открита в продължение на две седмици.
Скопие пак натрапва "македонска" хилядолетна култура
Македонска изложба на ръкописи, организирана в Белгия, съдържа част от българското културно наследство, но не го признава и не споменава България
10 октомври 2012, 10:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!