„Искам България да бъде страната, която най-много подкрепя Македония. Както се казва, да прегърне Македония. Ние нямаме езикова бариера. Не можем да променим историята, не можем да променим и географията – завинаги ще бъдем съседи”.
Това каза в интервю за БГНЕС македонският президент Георге Иванов.
„Десетки милиони мигранти от Африка напират към Европа.
Неотдавна предадох лично на Бойко Борисов картите с новите маршрути на трафикантите на мигранти”, заяви той.
Малко по-късно дойде и отговорът на премиера Бойко Борисов: "Това, което преди дни президентът на Република Македония Георге Иванов ме помоли, аз го предадох на срещата на Европейския съвет. Техните служби са се сдобили с новите маршрути и за една много стройна организация, откъде и как да се минава. Всичко това е предоставено на ДАНС, на МВР и съответно на срещата на вътрешните министри в Брюксел“.
„Непрекъснато правя разлика между хуманитарния аспект на кризата и аспекта отнасящ се до сигурността.
Хората, които са загубили всичко – дом, роднини и близки, – търсят спасение и убежище. Това са бежанците, идващи от кризисните райони и към тях трябва да се отнасяме хуманно. Тези хора се нуждаят от утеха и помощ, за да стигнат до дестинациите, към които са се отправили – преди всичко Германия и Скандинавските държави”, подчерта Иванов.
Според него обаче, при условие, че в Близкия изток се води война и бойци от нея влизат в Европа по бежанския коридор, както и икономически имигранти, трябва да има сътрудничество между службите за сигурност. Те са длъжни да обменят информация и данни.
„Още през септември регистрирахме, че огромна част от бежанците са мъже между 18 и 30 години. Установихме, че голяма част от тях имат изгаряния по дясната си ръка, което само по себе си е доста странно”, поясни той.
„Забелязахме също така, че много хора не искат да се регистрират. А кой не иска да се регистрира? Само този, който има зловещи намерения”, смята Иванов. „Тогава поставихме телената ограда и създадохме само един вход…”
„Ако ние хванем дадено лице с фалшиви документи, трябва да знае, че няма да получи убежище в нито една страна от ЕС. Но те се връщаха обратно, купуваха си нови документи и през други пътища стигаха до Европа. Не е изключено и в бъдеще да стават такива събития, защото много хора използваха бежанската вълна, за да се доберат до Европа”, подчерта македонският президент.
Той добави, че въпреки молбите, отправени към Брюксел, страната му все още не е получила техническа помощ и оборудване от ЕС, а се справя с подкрепата на Вишеградската четворка.
„Ако коридорът остане затворен, това е ясен сигнал до всички мигранти и особено от Африка,
Бангладеш и Пакистан, които се насочват към Европа. Ако отново се отвори, ще дойдат милиони”, предупреди Иванов.
„Границата между България и Гърция трябва да бъде под контрол. Който иска да мине легално, да си подготви документите. Защо е необходимо да се създават нови нелегални пунктове? Трябва да сме искрени и да признаем, че случващото се не е ново. Преди 15 години действаше така наречения Западен Средиземноморски път от Мароко към Испания. Кой знае, че от 2000 г. до днес в Испания има 5 милиона мигранти от Африка? Когато той беше регулиран, бе отворен Централният Средиземноморски път през Лампедуза и Италия на север за ЕС. След като се взеха мерки, пътят на мигрантите се измести на изток и така се появи Източният Средиземноморски път, който минава през нас”, посочи македонският президент.
Той отчете, че хората, контролиращи тези пътища, са част от организираната престъпност. Трафикантите на хора печелят от нещастието на бежанците, става въпрос за огромен бизнес. От Европол признават, че само през миналата година са спечелени 6 милиарда от трафика на хора.
„В интернет, във Фейсбук групите можете да намерите информация за тези маршрути, на които доминира територията на България. Единият от тях минава през Кулата. Той трябва да се използва като транзит за Сърбия. А другият, когато времето се затопли, ще минава през Черно море, ще има и коридори през Одеса и т.н.
Ако се затвори един от коридорите, отваря се нов”.
„Ние очаквахме България да бъде най-големият поддръжник не само за нас, но и за региона. Но след като Хърватия и Словения станаха членове на ЕС, те правят това, което трябваше да направи България и Гърция. Вижте, вместо фондовете да бъдат управлявани от Гърция и България, след Берлинският процес те ще бъдат управлявани от Словения и Хърватия. Целият наш регион има нужда от нова инфраструктура – магистрали, жп линии, оптични кабели. Нужна е бърза комуникация. С България ние дори нямаме жп връзка, магистрала. Продължаваме да робуваме на онази представа от Студената война да няма комуникация Изток – Запад, да е само Север – Юг”, каза Георге Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!