В ЕУЛЕКС, мисията на ЕС в Косово, се води вътрешно разследване срещу висши служители, които били взели подкуп в замяна на прекратяване на дела срещу косовски политици и близки до тях хора, написа неотдавна косовският вестник „Коха диторе“, като публикува документи в защита на твърденията си.
Източник от ЕУЛЕКС коментира пред Ройтерс, че тези твърдения „вече са били известни на мисията“ и са изтекли от прокурор на ЕУЛЕКС, който бил е отстранен от длъжност за оповестяване на документите.
Мария Бами, отстранената от длъжност прокурорка, пък се закани, че
ще публикува информации за мисията, които ще доведат до сътресение в ЕС,
съобщават днес сръбските вестници.
„Досега не съм разговаряла с медиите за каквото и да е, но ако ме отстранят от длъжност и ако бъде заплашвана, имам право да се съпротивлявам и да публикувам информации. Ако искат да ме превърнат в Джулиан Асандж, ще успеят“, казва Бами.
„Коха диторе“ посочва, че ЕУЛЕКС се е опитала по различни начини да предотврати публикуването на текста и че след като вестникът изпратил до ЕУЛЕКС въпроси, на които искал отговори, специална съветничка на ръководителя на ЕУЛЕКС поискала среща и изразила желание да види документите, с които вестникът разполага като условие да отговори на въпросите.
„След като отказахме, тя каза, че не може да ни помогне“, пише „Коха диторе“, като помества и отправени към вестника заплахи с наказателно преследване.
Вестникът съобщава още, че Мария Бами е събрала конкретни материални доказателства против двама високопоставени представители на ЕУЛЕКС и бившия заместник главен прокурор в Специалния съд на Косово Джонатан Рател.
„Коха диторе“ пише още, че главният прокурор на ЕУЛЕКС Ярослава Новотна и бившият председател на Съдебния съвет на ЕУЛЕКС Франческо Флори са били подслушвани от Специалната част за борба с корупцията,
защото се смята, че са замесени в приключването на случая против Фатмир Лимай и Илир Толай във връзка с експлозия в заведение в Прищина.
Според изданието едно от спрените дела, в които били замесени високопоставени служители от Косово, се отнасяло за убийство, а други две - за корупция.
Вчера говорителката на върховния комисар на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън отказа да коментира твърденията на вестника, че негови журналисти са били заплашвани.
„ЕУЛЕКС работи в рамките на мандата си и не е преминавал никаква линия“, каза говорителката Мая Коциянчич, като добави, че и журналистите трябва да се придържат към някакви правила, отказвайки да коментира конкретния случай.
„Никога не коментираме изтекли документи, а всяко обвинение за злоупотреба трябва да се разглежда по редовен съдебен път, а не чрез медиите“, заяви говорителката, като подчерта, че персоналът на ЕУЛЕКС дълго и напрегнато работи за създаване на правова държава в Косово и има пълната подкрепа на ЕС.
ЕУЛЕКС е най-голямата и най-скъпа чуждестранна мисия на ЕС. Тя се занимава главно със
случаи на организирана престъпност, корупция и военни престъпления в Косово, смятани за прекалено сериозни,
за да бъдат поверени на местните прокурори и съдии. Освен това мисията помага на местните власти да обучават кадри и повишават професионализма и независимостта на правосъдието.
Бившата сръбска област Косово, която обяви независимост през 2008 г., е една от най-бедните страни в Европа с високо ниво на престъпност и корупция, които често се сочат като главни пречки за чуждестранни инвестиции.
Косово беше поставено под контрола на ООН през 1999 г., след като НАТО бомбардира Сърбия, за да прекрати въоръжения конфликт в областта. През 2008 г. ЕУЛЕКС пое от ООН контрола върху съдебните дела.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!