В ърнем ли се към историята, нямаме бъдеще. Там, където се строи, не се воюва.
Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на визитата си в Македония. В нейните рамки той се срещна с колегата си Зоран Заев, а те и министри от кабинетите им проведоха съвместно заседание в гр. Струмица. Общото заседание бе договорено още при подписването на знаковия Договор за добросъседство и сътрудничество между двете страни това лято.
Резултатите от днешната им обща работа - правителствата ще стимулират мобилните оператори да намалят скъпите роуминг тарифи при разговори и ползване на интернет; Македония ще се поучи от опита на България в усвояването на еврофондове и реагирането на бедствия и аварии; двете страни ще продължат общата си работа по транспортните си връзки и туристически иницативи.
Наред с това Борисов и Заев се обявиха в подкрепа на "общата работа" на Българската и македонската православни църкви, но заявиха, че властта няма право да се меси в тези дела. Позицията на правителствените лидери идва в дните преди БПЦ да вземе решение дали да признае Охридската епископия за самостоятелна. В такъв случай македонското православие ще признае българското за църква-майка.
В началото на дългия ден премиерите на Република Македония и България Зоран Заев и Бойко Борисов положиха венци пред паметника на покойния президент Борис Трайковски.
„Сега започваме да строим магистралата тук“, впоследствие каза Борисов, цитиран от БГНЕС, пред събрали се граждани на Струмица, които разбраха, че става дума за магистрала Струмица-Петрич.
Местните скандираха „Зоки, Зоки“, както е галеното име на Заев, а след това „Бойко, Бойко“.
Един от жителите на Струмица реагира на думите на Борисов: „Айде започвайте по-бързо, че искаме работа“.
Ще се намалят цените на роуминга между България и Македония.
Това стана възможно след подписания днес Меморандум за разбирателство между министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Република България и министерството на информационното общество и администрацията на Република Македония за намаляване на международните тарифи за роуминг и телекомуникационни услуги.
Споразумението беше подписано от министър Ивайло Московски и неговия македонски колега Дамян Манчевски в присъствието на министър-председателите на двете държави Бойко Борисов и Зоран Заев. Документът предвижда страните да насърчат мобилните оператори за постигането на конкретни споразумения помежду си, които да доведат до трайното намаляване на международните тарифи на роуминг услугите.
Цените на мобилните разговори между България и Македония са едни от най-високите в Европа. Те са между 2.99 лв. и 6.99 лв. на минута и около 25 лв. на мегабайт. Отпадането на роуминга на страните от Западните Балкани с Европейския съюз е сред приоритетите на българското правителство и на българския еврокомисар Мария Габриел. Очаква се на 6 декември да бъде подписано същото споразумение и с Република Сърбия.
Коридор №8 ще свърже Европа с Азия, заяви министър-председателят Бойко Борисов
по време на съвместна пресконференция с македонския си колега Зоран Заев. Премиерът Борисов сравни Коридор 8, който свързва България и Македония, с пълноводна река, по която ще преминават стоки и хора. „Нашата политика е политика на присъединяване, защото това води до инвестиции и по-високи доходи. Хората искат да пътуват и да правят бизнес, ние трябва да им осигурим това... Там където се строи, не се воюва“, подчерта българският премиер, говорейки за транспортната свързаност на Балканите.
Той заяви, че сега е моментът да се използва българското председателство и темата Западни Балкани да се държи във вниманието на всички колеги от Европа и да се предвижи.
„На Балканите трябва да се пазим от думи като нова епоха и исторически. Трябва повече скромност.
Трябва да забравим и за Велика Албания, Велика Сърбия, Велика Гърция... Колкото сме по-малко велики, толкова по-бързо ще направим, така че нашите доходи да достигнат тези в Западна Европа“, каза Борисов.
„Нашата политика не е насочена срещу трети страни, а точно обратното – всички на Балканите да получим по-равно. Затова еднакво важно за нас е нашите приятели от Македония, Албания, Черна гора и Сърбия по-бързо да се присъединят към ЕС, да няма черни петна в региона“, подчерта Борисов и добави:
„Върнем ли се към историята, нямаме бъдеще“.
Премиерът Борисов се обяви в подкрепа на общата работа между Българската и Македонската православни църкви. „Ние не се месим в работата на църквата, но истински ще сме щастливи двете църкви да работят заедно в името на добруването на двата народа“, каза той.
Ще учим македонците как се усвояват еврофондове
България ще предостави на Македония експертна подкрепа по въпросите, свързани с подготовката на македонската страна за приемане в Европейския съюз и произтичащите от това дейности по планиране, управление и контрол на инвестициите с европейско финансиране. Това ще се случи на поредица от работни срещи, които ще започнат през декември.
За това се договориха заместник министър-председателят Томислав Дончев и македонският вицепремиер по европейските въпроси Буяр Османи.
Същевременно туристическият ни министър Николина Ангелкова и македонският й колега Кочо Ангушев обявиха създаването на
общ Балкански туристически маршрут.
Той ще бъде съпътстван и от инициативи като Дни на Македония в България и обратното.
Наред с това Ангелкова изтъкна, че през предстоящия зимен сезон и по принцип, македонските туристи са важен дял от посетителите в България.
Македонски военнослужещи ще се обучават в български военни училища
Вицепремиерите и министри на отбраната на България и Република Македония Красимир Каракачанов и Радмила Шекеринска подписаха Протокол за сътрудничество между двете министерства за провеждане на обучение в България на македонски механик водачи на танк, се посочва в прессъобщение от "Правителствена информационна служба".
Протоколът създава условия за практическо споделяне на опита на българската страна по въпросите на подготовката на механик-водачи на танк Т-72. Той развива доброто взаимодействие между министерствата на отбраната и въоръжените сили на двете страни, като същевременно дава конкретни насоки за разширяване и задълбочаване на военното сътрудничество.
От българска страна в съвместното правителствено заседание участват вицепремиерите Томислав Дончев, Красимир Каракачанов и Екатерина Захариева, министрите Валентин Радев, Николай Нанков, Нено Димов, Румен Порожанов, Ивайло Московски, Емил Караниколов, Теменужка Петкова и Николина Ангелкова.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!