Обявените вчера от правителството радикални реформи в пенсионното осигуряване, данъчното облагане и политиката в областта на доходите предизвикват "шок и ужас" в страната, пишат гръцките вестници.
"Променят коренно живота ни с реформи в пенсиите, данъците и заплатите", извежда в заглавие икономическото издание "Имерисия".
"Шок и ужас. Циклон от сурови мерки на крачка от фалита", отбелязва на челната си страница солунският в. "Македония". "Последиците от трагичните грешки в икономиката", коментира в заглавие в. "Естия".
"Чакаме 40
години за пенсия",
е озаглавен водещият материал по темата на в. "Елефтерос". До 40 години труд ще са необходими, за да се изработи достойна и задоволителна пенсия съгласно правителствения план за реформиране на осигурителната система, пише изданието.
Реформата предвижда повишаване на средната възраст за пенсиониране с две години до 2015 г. - от 61 години до 63 години, както и изравняване на пенсионния праг при мъжете и жените. Новите разпоредби влизат напълно в сила през 2017 г. и се очаква да доведат до драстично намаление на пенсиите с процент, достигащ в някои категории до 15 на сто, пише "Елефтерос типос".
"Слагат спирачка на ранното излизане в пенсия", пише в. "Хора". Радикалните промени в пенсионното осигуряване наред с останалото ще доведат до отменяне на схемите за доброволно преждевременно пенсиониране. "Вече се пенсионираме на възраст между 60 и 65 години, а който издържи - и след 67", отбелязва в. "Адезмевтос типос".
Вестниците се
спират и на обявената от министъра на
финансите Георгиос Папаконстантину
реформа в данъчната система.
"Удар
срещу укриването на данъци,
печалба за хората с ниски доходи", обобщава правителствения план в. "Та неа". Значително се увеличава и данъчното облагане върху недвижимата собственост на стойност над 800 хил. евро, съобщава икономическото издание "Експрес".
Преди ден гръцкият министър
на финансите Георгиос Папаконстантину
представи
правителствения план за
реформи в данъчната система
като част от мерките за оздравяване на държавните финанси и намаляване на бюджетния дефицит.
Планът предвижда необлагаеми минимум от 12 хил. евро годишно.
Приходите над тази сума ще се облагат с нарастваща данъчна ставка, варираща между 18% за доход до 16 хил. евро и 40% за доходи над 60 хил. евро годишно.
Министърът обяви също отменянето на редица данъчни облекчения - мярка, която обаче също е съобразена с приходите и няма да се прилага за уязвимите социални групи.
Реформата въвежда и годишен данък имоти за собствениците на големи недвижими имоти, вариращ от 0,1% за собственост на стойност между 400 хил. и 500 хил. евро до 1% за собственост на стойност над 800 хил. евро.
С данък ще се облага и недвижимата собственост на Гръцката православна църква, който ще е в същия размер като при организациите с идеална цел в държавния сектор.
Планът предвижда също редица мерки за борба с широкоразпространената практика на укриване на данъци в страната.
Радикалните
реформи неслучайно бяха обявени
точно
преди неформалната среща на върха
на ЕС в Брюксел в четвъртък, коментират вестниците.
Правителството разкри картите си за чаканите рестриктивни мерки в един и същи ден, две денонощия преди решаващия Европейски съвет в Брюксел, на който ще се обсъжда гръцката бюджетна криза, пише в. "Метрополис".
"Данъци, пенсии, доходи - трите оръжия на Йоргос (Папандреу - бел. ред) в Брюксел", пише в. "Вима".
Междувременно медиите съобщиха, че Федерацията на държавните служители (АДЕДИ) свиква
24-часова общонационална стачка в държавния сектор
в знак на протест срещу мерките на правителството за затягане на коланите.
В стачните действия ще участват държавните служители в митниците, данъчните служби, социалноосигурителните каси, общинските и областните служби, учители и преподаватели в средните и висшите учебни заведения. Държавните болници ще работят с намален персонал.
Заради участието на авиодиспечерите в стачката няма да се извърши нито един полет от и към Гърция, както и по вътрешните линии.
Двете гръцки авиокомпании "Олимпик еърлайнс" и "Еджиън еърлайнс" съобщиха, че са принудени да отменят всички планирани полети, но увериха, че ще положат максимални усилия да пренасочат пътниците към подходящи полети през следващите дни.
Въпреки стачката градският транспорт ще се движи по график, с изключение на наземната железница, свързваща столицата Атина с предградията.
Протестът ще се отрази и на жп транспорта, където служителите ще спрат работа три пъти през деня за по три часа.
Синдикатът на работещите в частния сектор в Гърция - Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ), ще се включи в протестите с общонационална стачка на 24 февруари.
АДЕДИ същевременно обяви, че може да се включи и в протестите на частния сектор.
Ще стачкуват и таксиметровите шофьори.
Таксиметровите коли няма да се движат от 5 ч. сутринта на 11 февруари до 5 ч. сутринта на 12 февруари.
"Обявените от министерството на финансите промени създават редица нови проблеми в сектора и затрудняват максимално работата на таксиметровите шофьори", се посочват от Общогръцката федерация на автомобилните превозвачи и Синдиката на таксиметровите шофьори (САТА).
Стачкуващите таксиджии ще организират и протестно шествие в Атина утре сутринта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!