Най-малко 17 души, между които единайсет полицаи и двама депутати, бяха ранени снощи при сблъсъци в Скопие между привърженици на властта и на опозицията във и пред парламента, който приемаше бюджета за 2013 г.
Всички ранени са получили медицински грижи в болница и са в стабилно състояние, заяви болничен източник пред АФП.
Депутати от лявата опозиция се опитаха да попречат на националистическото мнозинство на партията ВМРО-ДПМНЕ на премиера Никола Груевски да приеме бюджета и заявиха, че той ще доведе до огромно задлъжняване на Македония.
Привърженици на управляващите и на опозицията се замеряха с камъни и бутилки, отбелязва Ройтерс. Хиляди се бяха събрали в центъра на Скопие пред сградата на парламента. Спецчасти на полицията се намесиха, за да разтърват двете враждуващи групи.
Вътре в парламента се наложи охраната да евакуира председателя на Събранието Трайко Веляновски, докато депутати от опозицията влязоха в схватка със свои колеги от управляващата коалиция в стремеж да попречат на началото на дебатите.
Депутатите от опозицията напуснаха сградата, за да се присъединят към своите привърженици на улицата и парламентът пристъпи към гласуване, като одобри проекта с 64 на 4 гласа. Македонският парламент има 120 депутати.
11 полицаи бяха ранени в сблъсъците, а четирима привърженици на лявата опозиция бяха арестувани.
След приемането на бюджета левият опозиционен лидер Бранко Цървенковски - бивш премиер и президент на Македония, отправи призив за народен бунт и заяви, че депутатите от опозицията повече няма да участват в работата на парламента.
В обръщение към нацията премиерът Груевски обвини Цървенковски, че се опитва да завземе властта със сила и поставя под заплаха държавата и демократичните институции.
Посолството на САЩ в Скопие осъди сблъсъците и отправи призив към двете страни да ги прекратят незабавно, добавя АФП.
Миналия месец десноцентристкото правителство предложи бюджет за 2013 г. на стойност 3,2 милиарда долара с прогнозиран дефицит от 3,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) и растеж от 2%.
Лявоориентираната опозиция критикува предложението, което оцени като разточително във време на икономически спад, и поиска съкращения на стойност около 260 милиона долара. Правителството отказа, а опозицията внесе около хиляда предложения за промени.
Македонската икономика отбеляза 0,3% растеж през третото тримесечие на 2012 г., след като през предишните две тримесечия бе в рецесия. Централната банка понижи прогнозата си за растеж през 2012 г. на 0% от 2,4%, заради негативния ефект на кризата в еврозоната върху Западните Балкани, но очаква ръст до 2,6 процента през 2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!