Тежката икономическа криза и високата безработица изправиха Сърбия пред нов вид социален протест - самоосакатяването, пише Ксения Проданович от ДПА.
През последните шест месеца трима мъже отрязаха пръстите си, за да изразят несъгласието си с тежкото икономическо положение. Един настояваше да получи неизплатените си заплати, друг - пари от застраховка заради трудова злополука.
Това се случи по време на гладни стачки и протести на работници в Сърбия, които настояват да получат заплати или други доходи, които смятат, че им принадлежат.
Длъжностните лица междувременно казват, че правят всичко по силите си, но парите са малко и ще бъдат още по-малко, защото МВФ отложи отпускането на втория транш по заема от 4,3 млрд. долара, докато Сърбия не предприеме необходимите реформи, включително за намаляване на публичните разходи.
"За мен самонараняването е знак за нарастващо отчаяние и вик за помощ. Това само показва, че тези хора няма какво да губят и няма към кого да се обърнат за помощ", коментира психологът Слободанка Секич пред ДПА.
Опасявам се, че ще има още прояви на това мрачно явление, тъй като официалните лица обявяват планове за уволнения на хора в администрацията, а толкова много семейства разчитат на тези заплати, добавя Секич.
Преди седмица белградските медии съобщиха, че 61-годишен мъж от Централна Сърбия е отрязал кутрето си в съдебна зала в град Аранджеловац. Той казал, че не е доволен от начина, по който се гледа неговото дело.
Мъжът счупил крака си през 2004 г., докато работел за компанията за безалкохолни напитки "Княз Милош". Макар че получил компенсанция от 1 млн. динара (15 655 долара), той иска повече.
Две седмици по-рано, на 15 септември, 64-годишният бизнесмен Радивой Атанаскович от Южна Сърбия отряза пръста си в центъра на Белград пред сградата на застрахователната компания "Дунав", след като в продължение на 17 години се опитваше да получи парите, които тя му дължи.
Атанаскович вече бе отрязал част от друг пръст през юни в Ниш по време на съдебно дело. Той настоява "Дунав" да му изплати около 16 млн. евро застраховка за завода му в Прокупле, който бил унищожен в пожар през 1992 г.
"Аз съм отчаян човек. За какво ми е ръката след като те унищожават живота ми през последните 17 години", заяви Атанаскович пред журналисти в Белград след като отряза пръста си.
Вълната от самоосакатявания започна през април, когато работник в текстилния завод "Рашка" в южния град Нови Пазар отряза пръст от лявата си ръка, докато провеждаше гладна стачка за заплати, неплащани от 1993 г.
Южна Сърбия е най-бедният регион в страната, но работниците и профсъюзите заплашват с протести в цялата страна, ако правителството продължи с плановете си за съкращения в държавния сектор.
След като сръбските официални лица отхвърлиха възможността за увеличаване на ДДС, който вече е 18%, и за намаляване на бюджетния дефицит, те планират да намалят 1/5 от общо 70 хил. работни места в държавния сектор.
Психиатърът Милан Милич смята, че масови улични протести са малко вероятни, но е напълно възможно изолирани индивиди да продължат да прибягват до крайни мерки.
Милич коментира пред в. "Блиц", че самоосакатяването говори за "абсолютно отчаяние".
Той добавя, че повечето хора знаят за световната икономическа криза и си дават сметка, че уличните протести няма да ги доведат доникъде.
"Хората все повече ще се обръщат към крайни мерки като рязане на пръсти. Кризата в Сърбия е огромна и се опасявам, че тя може да доведе до проблематично поведение на индивиди от някои по-малки групи", допълва той.
Милич смята, че правителството трябва да се опита да окуражи тези хора, че техните проблеми се решават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!