О фициалното присъединяване на Черна гора към НАТО предизвика заплахи с "ответни мерки" от Русия.
Вчера бившата югославска република стана 29-тата държава северноатлантическото военно обединение. Церемонията се състоя в сградата на американския Държавен департамент. На нея черногорския премиер Душко Маркович връчи присъединителния протокол на зам.държавния секретар на САЩ Томас Шанън.
Кой е виновен за новата криза на Балканите
Черна гора обвини руски граждани в тероризъм
Балканите - следващото бойно поле на Русия и САЩ
Впоследствие Маркович не бе приет от американския президент Доналд Тръмп, а от заместника му Майк Пенс. "Всички държави трябва да са свободни да избират своите съюзници без намеса от трети страни", заяви Пенс след срещата.
"В светлината на враждебния курс, избран от черногорските власти, руската страна си запазва правото да предприеме ответни мерки на реципрочна основа", гласи комюнике на руското външно министерство от късно снощи.
В политиката, както и във физиката, всяко действие има противодействие,
допълват от руската дипломация.
До преди няколко години Черна гора, добила независимост от Сърбия през 2006г., беше един от големите приятели на Русия на Балканите. Между двете страни има сериозен икономически обмен, като руските туристи носят основните приходи на черногорския туризъм.
Следвайки пътя на евроатлантическа интеграция през 2014 Черна гора се присъедини към европейските санкции срещу Русия заради украинската криза. Впоследствие бе ускорен и процеса по присъединяване в НАТО.
"Никога досега, откакто се разширява НАТО, включването на нов участник в Северноатлантическия съюз не е срещало толкова рязка и болезнена реакция в Москва", пише руският в."Комерсант" по повод присъединяването на Черна гора към алианса.
Според изданието, след забраната за внос на черногорски вина е възможно да се стигне и до
спиране на руските чартърни полети към балканската страна.
Обществото в нея обаче не е единно в одобрението за евроатлантическия път. Управлението там така и не организира референдум за членството в НАТО, въпреки отрицателното мнение за алианса на част от обществото. В страната, бомбардирана от американците в края на 90-те, като част от бивша Югославия, действа и влиятелна проруска опозиция.
През октомври властите в Подгорица обвиниха Москва в плануване на атентат срещу тогавашния премиер Мило Джуканович. Твърденията бяха отхвърлени от Кремъл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!