Д епутатите от руската Дума подкрепиха предложение храмът "Света София" в Истанбул да бъде върнат на православната църква.
Това съобщи председателят на парламентарната комисия по имуществени въпроси и защита на християнските ценности Сергей Гаврилов, чиято идея е Турция да направи тази "приятелска стъпка".
Това е поредната капка в дипломатическия скандал между двете държави, разразил се след инцидента със сваления руски самолет на границата със Сирия.
Църквата на Светата Премъдрост Божия в Истанбул е монументален музей днес, който дълго време е служил като християнска катедрала, а по-късно - като една от главните джамии в Константинопол.
"Руската страна смята за необходимо да се припомни, че
"Света София" е сред най-старите християнски църкви,
чиято история е пряко свързана с Вселенския събор", аргументира изненадващото си искане Гаврилов.
Депутатът е посочил, че такава стъпка би могла да бъде знак за добрите намерения на Турция и за толерантността на исляма що се отнася до политиката на високо равнище.
Гаврилов напомня, че руско-турските отношения са подложени на проверка за издържливост и в такъв период приятелските инициативи и предложения имат голямо значение.
Църквата "Света София" е построена през 360 г., когато за пръв път е осветена като катедрален храм на Константинополската патриаршия. Разрушавана е два пъти при обществени безредици, като съвременната сграда е издигната през VI век при император Юстиниан I.
Впечатляващо инженерно постижение за времето си
и най-ярък образец на византийската архитектура, в продължение на хилядолетие тя е била най-голямата църква в света.
Храмът е превърнат в джамия след превземането на Константинопол от османските нашественици през 1453 г. През 1934 г. по разпореждане на Кемал Ататюрк той е превърнат в музей.
През 1985 г. "Света София" бе вписана от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство.
Все още не сме получили извинение за свалянето на самолета ни,
заяви руският президент Владимир Путин. Според него действията на Турция са в нарушение на международното право. Путин поиска Анкара да се извини и да накаже виновните.
Той отново нарече постъпката на Турция "необясним и предателски удар в гърба от тези, които считахме за партньори в антитерористичната борба".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!