Н ад 91% от гласувалите на референдума в Македония в неделя са подкрепили смяната на името на страната. Това сочат резултатите от допитването.
На референдума са гласували 666 734 граждани или 36,91% от общо вписаните 1 806 336 души в избирателния списък, съобщи днес Държавната избирателна комисия, след като обработи 100 процента от избирателните секции. На въпроса на референдума "Дали сте за членство в ЕС и НАТО с приемане на договора между Република Македония и Република Гърция" със "за" са гласували 609 813 граждани, а против - 5,65%. Невалидни са 19 221 бюлетини или 2,89%.
Референдумът е консултативен, решаващо ще бъде гласуването в парламента. Днес премиерът Зоран Зев заяви, че от утре започва преговори с опозиционната ВМРО, която преди допитването призоваваше то да бъде бойкотирано. Вижте във видеото как противниците на референдума празнуваха ниската активност.
Заев заяви, че референдумът е успешен и бе категоричен, че, ако не бъде прието решениe за промени в Конституцията за новото име на страната, ще се върви към предсрочни избори до края но ноември.
Президентът на Македония Георге Иванов обаче смята, че референдумът е неуспешен. "Реалността е такава, че референдумът не успя. Не се опитвайте да променяте реалността. Не си струва да се недооценява суверенната воля на македонските граждани", отбеляза президентът в свое обръщение към гражданите. По думите на Иванов Македония трябва да продължава да се движи по европейския път, но "с чувство на собствено достойнство", а не под натиск и ръководейки се от двойни стандарти.
Решението, което трябва да вземат политиците в Скопие, ще определи съдбата на страната им за много идни поколения,
заявиха в съвместно изявление на председателя на Европейския съвет Доналд Туск и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
"Договорът от Преспа създава историческа възможност за Македония да се присъедини към евроатлантическата общност като равноправен член. Това ще промени живота на хората в страната и техните деца към по-добро", заявяват двамата политици.
"Вече е в ръцете на политиците в Скопие да решат как ще продължат по-нататък пътя. Решенията, които ще бъдат взети през следващите дни и седмици, ще определят съдбата на страната и народа за много поколения. Ние ги призоваваме да не изпускат тази историческа възможност", заявяват Туск и Столтенберг.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини и еврокомисарят по въпросите на съседството и преговорите за разширяване на Общността Йоханес Хан призоваха днес македонските политици да проявят отговорност и да преодолеят политическите различия. "С мирно и демократично гласуване огромно мнозинство от използвалите правото си на участие подкрепиха споразумението от Преспа и европейското бъдеще. Парламентът сега ще трябва да предприеме следващите стъпки за прилагане на споразумението с гласуването на промени в конституцията", отбелязват Могерини и Хан. Това е историческа възможност не само за постигане на помирение в региона, но и за решителен напредък на страната по пътя й към ЕС. Всички политици и институции следва да упражнят конституционните си отговорности, отвъд политическите разделения. ЕС ще продължи пълната си подкрепа за страната, нейните институции и граждани, се допълва в изявлението.
Русия обаче наблегна на големия брой негласували
Реакцията на ЕС, САЩ и НАТО на резултата от референдума в Македония говори за стремежа ускорено да бъде вкарана страната в НАТО, се казва в публикуван днес коментар на министерството на външните работи на Русея. Независимо от това, че две трети от населението на Македония не подкрепиха споразумението от Преспа, изходът от гласуването веднага бе приветстван от ръководството на ЕС и НАТО, а също от Вашингтон. Налице е стремеж да се осигури ускорено присъединяване на Скопие в НАТО, въпреки мнението на македонския народ, заявиха от руското външно министурство.
Руското външно министерство заяви също, че резултатите от преговорите между Скопие и Атина за преименуването на Република Македония трябва да бъдат разгледани в Съвета за сигурност на ООН. Русия, в качеството си на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, внимателно следи за развитието на ситуацията, подчертаха от руското външно министерство.
Кремъл внимателно наблюдава ситуацията след състоялия се вчера в Република Македония референдум за промяна на името, заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков пред журналисти. Смятаме, че безусловно всички процеси трябва да останат в рамките на правовия режим, в руслото на правото, добави Песков.
„Вотът на гражданите е видим и ясен, поради което не може да бъде пренебрегнат”, заявиха от българското външно министерство.
„Вярваме, че демокрацията има корени в обществото в Република Македония. Референдумът е най-висша демократична практика - с изразената воля на участвалите в него и с отчитане на онези, които не гласуваха. Гражданите имаха свободен избор и над 90% от гласувалите на този консултативен референдум заявиха по категоричен начин желание страната да бъде част от европейската и евроатлантическата общност.Техният глас е видим и ясен, поради което не може да бъде пренебрегнат”, посочва българското МВнР.
„Политико”: Ниската активност в Македония - удар срещу ЕС и Запада
Заев след референдума: Или подкрепа от парламента, или нови избори
Политическа криза в Македония - президентът отказа да подпише името
Ангела Меркел в Македония: Благодаря за куража на Бойко Борисов
Тръмп: САЩ ще подкрепят Македония за членството ѝ в НАТО
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!